Cieszymy się, bo mamy doskonały, jak to się mówi – sokoli wzrok. Aż nagle stwierdzamy, że widzimy gorzej – niewyraźnie, nieostro. Okazuje się, że potrzebujemy okularów: do czytania, oglądania telewizji lub do stałego noszenia. Cóż, nasze oczy nie są już tak sprawne, jak dawniej, bo jesteśmy starsi, a wzrok zmienia się wraz z wiekiem – tłumaczymy sobie. Częściej jednak sami szkodzimy własnym oczom, zaniedbując elementarne zasady higieny wzroku. Jego osłabienie, zmiana jakości widzenia to w pierwszym rzędzie konsekwencja naszej bezmyślności i niefrasobliwości. A także braku świadomości największych zagrożeń, jakie dla oczu stanowią nawet zwykłe, codzienne zachowania.

 

Warto zdawać sobie z tego sprawę i unikać podstawowych błędów, które powtarzane i utrwalone przeradzają się w zgubne dla oczu nawyki. Szanujmy wzrok i dbajmy o oczy, by służyły nam dobrze i długo. Kilka poniższych propozycji – to dla nich naprawdę duża szansa.

 

1. Przy komputerze – umiar i rozsądek

Zadbajmy o to, by praca przy monitorze (ale także oglądanie telewizji!!!) odbywała się w oświetlonym pomieszczeniu, a na ekran nie padało światło słoneczne. Sprawdźmy też, jaka jest odległość oczu od monitora. Optymalna – to 50–70 cm. Podczas pracy przy komputerze co pewien czas zamykajmy oczy na 5 sekund. To pomoże je lepiej nawilżyć. Co około 10 minut warto oderwać wzrok od monitora i przenieść go na odległe przedmioty, by złagodzić napięcie akomodacyjne. Oczom dobrze też zrobi 5–10-minutowa przerwa, np. na spacer, raz na godzinę.

 

2. Bez dymku z papierosa

Palenie papierosów to, jak wiemy, nałóg ze wszech miar szkodliwy. Palacze są czterokrotnie bardziej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej oka (AMD) niż osoby niepalące. Co więcej – oczom szkodzi także palenie bierne, czyli długotrwałe przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Dym tytoniowy to jeden z bardziej niebezpiecznych dla oczu czynników środowiskowych. Groźne mogą też być inne zanieczyszczenia: smog i pył w powietrzu, chlor i sól w wodzie, środki chemiczne w kosmetykach, szamponach czy płynach do kąpieli. Uwaga: oczy nie lubią pomieszczeń nazbyt suchych i klimatyzowanych, bo to podrażnia spojówki. Prowadzi też do objawów tzw. suchego oka.

Reklama

 

3. Światło najlepiej naturalne

Półmrok bywa nastrojowy, to prawda. Domowe oraz biurowe pomieszczenia powinny być jednak odpowiednio oświetlone. Idealne jest światło naturalne, którego, niestety, w naszej strefie klimatycznej, pod dostatkiem mamy jedynie latem. Z konieczności korzystamy więc ze światła sztucznego. Nie może ono być ani za ostre, zbyt intensywne, ani za słabe. W miejscach, gdzie czytamy czy pracujemy, warto ustawić dodatkowy punkt świetlny – lampę stojącą, kinkiet, lampkę na biurko.

 

4. Okulary nie od parady

Nie eksperymentuj ze wzrokiem. Jeśli zauważasz, że Twoje oczy działają mniej sprawnie, że źle widzisz z bliska lub nie sięgasz wzrokiem tak daleko, jak dawniej – zgłoś się do okulisty. Nie pożyczaj okularów od znajomych, nie kupuj gotowych okularów dla daleko- czy krótkowidzów w aptekach, a tym bardziej na bazarach. Niech lekarz zbada oczy i przepisze odpowiednie szkła, a optyk dobierze właściwą oprawę. Profesjonalny dobór okularów jest niezwykle istotny. Przypadkowe, pożyczone, przez które niby to lepiej widzisz, mogą tylko zaszkodzić. A lekarza okulistę warto odwiedzać raz w roku, kontrolnie i profilaktycznie.

 

5. Ostrożnie ze słońcem

Wraz ze światłem słonecznym docierają do nas szkodliwe promienie ultrafioletowe. Pod ich wpływem powstają wolne rodniki, które szkodzą i skórze, i oczom. Zabezpieczenie w postaci ronda kapelusza, daszka czapki czy parasola nie wystarczy. Tylko okulary przeciwsłoneczne z dobrymi filtrami i odpowiednim atestem skutecznie ochronią nasze oczy przed promieniowaniem UV. Tych okularów również nie kupuj okazyjnie! Dobre, nabyte w sklepie optycznym, skonstruowane tak, by osłaniały przed słońcem również z boków, będą cenną inwestycją w zdrowie naszych oczu. Przed słońcem trzeba je chronić nie tylko latem, lecz także zimą. Nawet promyki słoneczne w pochmurne dni mogą być niebezpieczne.

 

6. Dieta dla zdrowych oczu

Antyoksydanty z grupy karotenoidów to substancje o kluczowym znaczeniu dla oczu. Jedzmy zatem zielone oraz pomarańczowe warzywa i owoce bogate w witaminę A (zapobiega tzw. kurzej ślepocie), witaminę C (chroni przed jaskrą), a zwłaszcza w luteinę i zeaksantynę. Te barwniki uczestniczą w absorpcji światła, wiążą wolne rodniki w siatkówce oka i chronią je przed fotochemicznym uszkodzeniem.

 

7. Nie zaniedbuj badań

Kontroluj ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi oraz cukru (glukozy). Oko to bardzo czuły narząd, który doznaje uszczerbku wskutek różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Dlatego dbając o serce, układ krążenia, nerki czy gospodarkę lipidową – pośrednio dbamy także o wzrok.

 

Anna Jęsiak