Zamieszczone niżej wskazówki podpowiedzą, w jaki sposób, kiedy, i które punkty trzeba masować, by masaż odniósł pożądany skutek.

 

Boli to, co chore

Nawet najdrobniejsze schorzenia są wyczuwalne przy umiejętnym masażu receptorów na stopach. Jeśli któryś z organów lub układów niedomaga, podczas masowania odpowiadającego mu punktu występuje ból, czasami także można wyczuć zgrubienie.

Zależność jest taka: im bardziej podczas masażu boli, tym bardziej uszkodzona jest odpowiadająca danemu receptorowi część ciała, np. ból odczuwany podczas masowania receptorów migdałków, krtani i węzłów chłonnych może wskazywać na anginę.

Reklama

 

Jak w zegarku

Poszczególne organy ciała różnie reagują na masaż stóp w różnych porach doby. Najskuteczniej podziała masaż przeprowadzony w porze największego natężenia aktywności. Nie oznacza to oczywiście, że całą dobę trzeba zarezerwować dla refleksoterapii, ale w przypadku konieczności szczególnego „dopieszczenia” chorego organu, można wybrać najbardziej odpowiednie godziny:

  • 1–3 – wątroba
  • 3–5 – płuca
  • 5–7 – jelito grube
  • 7–9 – żołądek
  • 9–11 – śledziona i trzustka
  • 11–13 – serce
  • 13–15 – jelito cienkie
  • 15–17 – pęcherz moczowy
  • 17–19 – nerki
  • 19–21 – serce
  • 21–23 – splot słoneczny
  • 23–1 – pęcherzyk żółciowy

 

Sprawne filtry

Bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest regularne oczyszczanie go z substancji toksycznych, powstających m.in. w wyniku przemiany materii. To jedno z zadań dla nerek i wątroby.

Nadciśnienie, zwapnienie tętnic, złogi w mięśniach prowadzące do reumatyzmu, kamienie nerkowe – to tylko niektóre z możliwych dolegliwości u źródła których mogą leżeć zaburzenia pracy nerek.

Umiejętne masowanie – przez okres przynajmniej miesiąca – receptorów układu moczowego dodatnio wpłynie na ukrwienie, a w konsekwencji na pracę układu.

Znane są przypadki wydalenia po terapii receptorowej piasku albo niewielkich kamieni, odblokowania przepływu wody przez nerki i tym samym np. zniknięcie obrzęków nóg powodowanych gromadzeniem się wody, a także zlikwidowanie bolesnych skurczów pęcherza moczowego.

 

Dobre trawienie...

Dolegliwości żołądkowe to często występujący dyskomfort życia. Żołądek przyjmuje wszystko, co mu się „wrzuca”, choć nie wszystko – zwłaszcza jeśli są tego przesadne ilości – jest w stanie strawić. Substancje niestrawione zalegają w żołądku, powodując wzdęcia, uczucie przesytu, zmęczenia.

Jeżeli do dwunastnicy przedostanie się przekwaszona zawartość żołądka, to dwunastnica nie jest w stanie zneutralizować takiej ilości kwasu i kurczy się (tak samo jak śluzówka w ustach podczas żucia plasterka cytryny), a jej normalne funkcjonowanie zostaje zakłócone, czego skutkiem mogą być nawet wrzody dwunastnicy.

Wątroba (z pęcherzykiem żółciowym) to w łańcuchu przemiany materii organ najważniejszy.

Niedostatecznie ukrwiona i pobudzana do pracy, skutkuje bólami, nieustępującym zmęczeniem i rozdrażnieniem, bezsennością (budzenie się ok. godz. 2 w nocy, kiedy to zgodnie z zegarem biologicznym obowiązuje czas wątroby), zapaleniem pęcherzyka żółciowego, występowaniem kamieni żółciowych i plam wątrobowych, czasami też żółtaczką.

Złagodzić te dolegliwości mogą – poza oczywistym „odchudzeniem” diety – masowania receptorów układu trawiennego.

 

... i bezproblemowe wypróżnianie

Także w przypadku problemów z zaparciami, można spróbować je złagodzić, stosując masaż odpowiednich receptorów: Trzeba rytmicznie naciskać punkt odpowiadający połączeniu jelita cienkiego i grubego i końcowym odcinkom jelita grubego, co pobudzi je do pracy.

Masowanie okrężnym ruchem kciuka strefy wątroby i woreczka żółciowego pomoże rozluźnić stolec. Pomocne na pewno będzie też uciskanie receptorów nadnerczy, co zlikwiduje napięcie mięśni brzucha.

 

Kiedy i co?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że choć umiejętne masowanie receptorów poszczególnych organów daje dobre rezultaty, to nie należy spodziewać się poprawy po jednym krótkim zabiegu. Trzeba poświęcić stopom trochę czasu i profilaktycznie – nawet jeśli nic nam nie dolega – masować je ręcznie albo za pomocą specjalnych wałeczków. I korzystać z każdej okazji chodzenia na bosaka, najlepiej po nierównym terenie. To doskonały automasaż stóp.

 

Oto przykładowe, wybrane schorzenia i wskazania, masowanie których receptorów złagodzi dolegliwości.

Angina krtań, migdały, punkty limfatyczne
Bezsenność i ból głowy głowa
Cellulitis punkty limfatyczne, przydatki, narządy płciowe
Choroba lokomocyjna błędnik
Dziąsła (zapalenie) górna i dolna szczęka
Kaszel oskrzela, płuca, punkty limfatyczne, nadnercza
Hemoroidy kiszka stolcowa (w stopie i z boku łydki), nerki z całym układem moczowym
Łuszczyca nerki, moczowód, nadnercza, narządy przemiany materii, punkty limfatyczne
Migrena skroń, błędnik, przytarczyczki, żołądek
Nieżyt nosa oskrzela, gruczoły limfatyczne
Osłabienie słuchu uszy
Paradontoza dolna i górna szczęka, narządy przemiany materii
Reumatyzm nerki, moczowód, pęcherz, nadnercza, narządy przemiany materii
Skolioza kręgosłup
Szumy w uszach uszy, głowa, punkty limfatyczne, błędnik
Ucho środkowe (zapalenie) uszy, gruczoły limfatyczne, przytarczyczki
Wzdęcia podbrzusza żołądek, dwunastnica
Zaburzenia równowagi błędnik
Zawroty głowy błędnik

 

Na podstawie Hedi Masafret: Akupresura. Ku zdrowej przyszłości opracowała Ewa Dębicka

 

* * *

 

Potrzeba czasu

W refleksoterapii najważniejsza jest cierpliwość, dokładność, systematyczność i konsekwencja.

 

Prawa na lewej

Całą głowę obrazują duże palce u obu nóg. Prawa połowa głowy ma swoje odbicie w lewej stopie, a lewa w prawej.

 

Nogi w szpilkach, a głowa pęka

Migrenę wywołuje skurcz płatków skroniowych. Mdłości i wymioty towarzyszące bólowi mogą świadczyć o uszkodzeniu receptora błędnika. Aż w 90% za ten – niewyobrażalny dla nie cierpiących na migrenę – ból odpowiada nieprawidłowe, spiczaste obuwie. To być może tłumaczy, dlaczego na migrenę cierpią przede wszystkim kobiety.

 

Pokaż mi swoje stopy...

O stanie organizmu świadczy wygląd stóp, np. pomarańczowy naskórek śródstopia świadczy o problemach z układem trawiennym. Stopy miękkie i pomarszczone – organizm jest w złym stanie i potrzebuje wsparcia, np. witaminowego.

Osoby z arytmią serca mają na ogół wybrzuszenie na lewej stopie w miejscu, gdzie znajdują się refleksy tego narządu.

Kobiety, którym wytworzyły się halluksy, często mają problem z kręgami piersiowymi.

 

Na bosaka i w fakirkach

Stopy nie lubią butów, ale uwielbiają piasek i wodę morską. Chodzenie boso w słonej wodzie poprawia krążenie krwi. Spacery po piasku to przyjemny masaż dla stóp, pobudzający wszystkie zakończenia nerwowe. Podobny efekt daje masaż za pomocą drewnianego wałka z wypustkami lub chodzenie w klapkach z gumowymi wypustkami, tzw. fakirkach.

 

Jakie buty?

Specjaliści potwierdzają, że przyciasne, niewygodne i zbyt twarde obuwie to nie tylko sprawa komfortu. To także – a może nawet przede wszystkim – przyczyna wielu schorzeń. Buty powinny rozszerzać się ku przodowi, żeby nie uciskać palców.

Buty ze zbyt wąskim noskiem wywołują zaburzenia w receptorach skroni, karku, zatok czołowych, nosa, oczu, uszu, tarczycy, płuc i oskrzeli.

 

Jelita na podbiciu

Miejsce nad punktem podparcia pięty na podbiciu, w wyczuwalnym w tym miejscu zagłębieniu – to refleksy jelita grubego i cienkiego. Nawet niewielkie skazy – także kosmetyczne (np. niedostatecznie gładka skóra) mogą oznaczać zaburzenia pracy jelit, zaparcia czy wzdęcia. 5-minutowe masowanie tych punktów na obu stopach kciukiem, techniką „dżdżownicy” powinno poprawić pracę organów wewnętrznych odpowiedzialnych za pracę całego układu pokarmowego.

Usprawnienie całego procesu przemiany materii uzyskuje się, masując strefy refleksyjne układu krążenia, gruczołów limfatycznych, nerek, moczowodu, pęcherza i nadnerczy.

 

Biodra pod kostką

Receptory bioder, ud, nóg i pośladków umiejscowione są na piętach, szczególna zatem dbałość o nie, codzienne masowanie oznacza – co ważne zwłaszcza dla pań – profilaktykę antycellulitową.