UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Jak dbać o zęby i dziąsła

  U mnie sprawdzają się pasty ziołowe, szczotka soniczna i irygator. Uważam, że nic tak jak irygator nie wypłukuje resztek z przestrzeni międzyzębowych...
  Zahira
 • Geranium – niszczy bakterie i wirusy

  Zuza Ja mam problem z gardłem nie boli mnie ale śluz podchodzi mi do gardła i blokuje mi oddychanie a jak trochę rozmawiam to głos mi się zmienia w ...
  Zuza
 • Zapalenie żołądka

  Ja przez rok męczyłam się z przewlekłym zapaleniem żołądka przez miesiąc miałam bóle potem przerwa 2 miesiące i na nowo, schudłam ponad 8 kilo przy wa...
  Joanna
 • Glejaki wielopostaciowe – najbardziej niebezpieczn...

  W 2002 roku the European Medicines Agency (Europejska Agencja Leków) uznała wyciąg z żywicy Boswellia serrata jako "orphan drug" (lek specyficzny dla ...
  gosc

Alkoholoreksja – najprostsza droga do katastrofy

Alkoholoreksja – najprostsza droga do katastrofyZaburzenia odżywiania występują powszechnie wśród studentów i nastolatków. Kolejnym niezdrowym zwyczajem tej grupy wiekowej jest wzmożona konsumpcja alkoholu. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Missouri wykazali, że połączenie tych dwóch problemów może prowadzić do alkoholoreksji – to termin, który amerykańskie media stosują przy opisywaniu połączenia wzmożonego spożycia alkoholu z nieregularnym, zaburzonym odżywianiem się.

 

 

Profesor Victoria Osborne wraz z grupą naukowców postanowiła przyjrzeć się bliżej tym problemom i odkryła, że 16 proc. badanych studentów ogranicza kaloryczność posiłków, aby „zachować” trochę kalorii na picie alkoholu. Trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn przyznało się do takich zachowań. Najczęstsze powody popadania w alkoholoreksję to: zapobieganie tyciu, możliwość szybszego upicia się i oszczędzanie na jedzeniu, aby móc kupić alkohol.

Według profesor Osborne, alkoholoreksja może mieć poważne konsekwencje kognitywne, behawioralne i fizyczne. Naraża również ludzi na poważne problemy związane z odżywianiem się i uzależnieniem.

– Nawet oddzielne spożywanie alkoholu i niedostarczanie mózgowi odpowiednich ilości substancji odżywczych może być niebezpieczne – mówi prof. Osborn. – Jednakże połączenie tych dwóch zachowań może powodować krótko- i długotrwałe problemy kognitywne, takie jak trudności w koncentracji, nauce i podejmowaniu decyzji.

 

Osoby źle się odżywiające i biorące udział w pijatykach są również bardziej narażone na przemoc, ryzykowne zachowania seksualne, zatrucie alkoholowe, nadużywanie substancji odurzających oraz chroniczne choroby w późniejszym stadium życia. Profesor Osborne twierdzi, że kobiety ponoszą większe ryzyko związane z nadużywaniem alkoholu i zaburzeniami żywieniowymi niż mężczyźni, ponieważ w inny sposób metabolizują alkohol. Kobiety mogą więc chorować szybciej niż mężczyźni, a ich organy wcześniej zaczynają ulegać degradacji.

– Młodzi ludzie powinni zdać sobie sprawę z tego, co im grozi w związku z tymi patologicznymi sytuacjami – mówi profesor Osborn. – Naszym studentom mówimy o niebezpieczeństwach związanych z nadużywaniem alkoholu. Większość z nich nie myśli o konsekwencjach zdrowotnych, jakie to za sobą przyniesie w przyszłości.

Wiele amerykańskich uczelni prowadzi programy edukacji alkoholowej skierowane do studentów, które uczą rozsądnego spożywania alkoholu i informują o niebezpieczeństwie związanym z jego nadużywaniem. Istnieją również inne programy, dzięki którym niepijący kierowcy otrzymują darmowe napoje w pubach i barach. Dane statystyczne dowodzą, że problem alkoholowy zmniejszył się w ostatnich latach – programy prewencyjne i edukacyjne są więc skuteczne.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA