UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Angiografia fluoresceinowa

Badanie wskazana jest przy niektórych chorobach siatkówki bądź błony naczyniowej oka. Polega na podaniu dożylnym kontrastu (fluoresceiny – stąd nazwa) i następnie wykonaniu serii zdjęć dna oka lub tęczówki. Dzięki niemu prześledzić można przepływ krwi w naczyniach siatkówki i ocenić stan błon naczyniowych oraz nabłonka barwnikowego siatkówki i jej naczyń.

Przeciwwskazaniem bezwzględnym do tego badania jest uczulenie na składniki kontrastu. Względne przeciwwskazania to choroby układu krążenia, płuc, alergie. Należy też przed badaniem poinformować lekarza, jakich używa pacjent leków, zwłaszcza w przypadku stosowania betablokerów pod postacią kropli do oczu (jak choćby w jaskrze). Po badaniu, podczas którego rozszerza się źrenice, może wystąpić światłowstręt, warto więc pamiętać o okularach przeciwsłonecznych.

Ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, fluoresceinę podaje się w warunkach umożliwiających resuscytację, a pacjenta pozostaje pod obserwacją lekarską nie mniej niż pół godziny po zakończeniu badania.

Trzeba też wiedzieć, że podczas podawania kontrastu występują niekiedy nudności, wymioty, świąd skóry a nawet omdlenia. Po badaniu natomiast przez krótki okres czasu przed oczami pojawiają się czerwone plamy. Poza tym pojawia się spowodowane kontrastem żółte zabarwienie skóry, które ustępuje najdalej po 12 godzinach. Ciemniejszy mocz z kolei oddaje badany do 34 godzin po zabiegu. Ze względu na obecność w układzie krążenia fluoresceiny nie powinno się wykonywać przez najbliższe 36 godzin żadnych badań radiologicznych. W kilku kolejnych dniach także badania krwi i moczu mogą być nieprawid