UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Międzynarodowe badania na temat depresji

Międzynarodowe badania na temat depresjiDepresja dotyka 121 milionów ludzi na całym świecie. Może mieć wpływ na życie zawodowe i towarzyskie, może znacznie pogorszyć jakość życia, a w swojej najgorszej postaci może doprowadzić do samobójstwa. Choroba ta odpowiada za 850 tys. zgonów każdego roku. Naukowcy zrzeszeni w BioMed Central opublikowali raport, w którym porównali relacje pomiędzy warunkami społecznymi a depresją w 18 krajach na całym świecie.

 

W związku z inicjatywą podjętą przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) naukowcy z 20 centrów naukowych na całym świecie postanowili wspólnie zbadać częstość występowania depresji na naszej planecie. Uznawano, że badana osoba doświadczyła ciężkiego epizodu depresyjnego (Major Depressive Episode – MDE), jeśli spełniała ona 5 z 9 kryteriów: odczuwała smutek, utratę zainteresowania lub przyjemności, poczucie winy lub niską samoocenę, miała kłopoty ze snem i apetytem, a także ospałość i problemy z koncentracją.

Na podstawie szczegółowych wywiadów z ponad 89 tys. badanych ustalono, że 15 proc. populacji z krajów o wysokim dochodzie (w porównaniu z 11 proc. w krajach o niskim dochodzie) może zachorować na depresję, a 5,5 proc. badanych doświadczyło tej choroby w zeszłym roku. Występowanie epizodów depresyjnych było wzmożone w krajach o wysokim stopniu zamożności społeczeństwa (28 proc. w porównaniu do 20 proc.) i było bardzo wysokie we Francji (ponad 30 proc.) Holandii i USA. Najmniejszy współczynnik występowania depresji odnotowano w Chinach (12 proc.), za to epizody depresyjne bardzo często występowały w sąsiednich Indiach (niemal 36 proc.).

Czasami miało to związek z uwarunkowaniami kulturalnymi – prawdopodobieństwo wystąpienia depresji u kobiet było dwa razy wyższe niż u mężczyzn. Najczęściej była ona związana z utratą partnera – wskutek śmierci, rozwodu czy rozpadnięcia się związku. Czynnik wieku kształtował się różnie w zależności od kraju. Wiek w momencie zachorowania na depresję był niższy w biedniejszych krajach. Wzrost zakresu trudności odczuwanych przez chorych w różnych dziedzinach życia – zwiększający się wraz z postępowaniem choroby i okresem, jaki upłynął od ostatniego ataku – był jednak bardziej widoczny wśród chorych pochodzących z bogatszych państw.

Profesor Evelyn Bromet z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Stony Brook powiedziała:

Po raz pierwszy mamy do czynienia z badaniem, w którym wykorzystano standaryzowane metody, dzięki którym można porównać występowanie depresji i jej epizodów w różnych krajach i kulturach. Wykazaliśmy, że na całym świecie depresja jest poważnym problemem zdrowotnym, który jest ściśle związany z warunkami społecznymi. Zrozumienie zachodzących relacji i powodów depresji może doprowadzić do ograniczenia złego wpływu tej choroby na życie ludzkie oraz zmniejszenia liczby zachorowań.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA