UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • 7 sposobów jak zadbać o dobry wzrok

  O wzrok należy dbać cały czas, chociaż sama do niedawna tego nie robiłam.No ale cóż. Czlowiek mądry po szkodzie. Okulary są, widzę lepiej. Staram się...
  Aldona
 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo

Bez witaminy D płuca gorzej pracują

Bez witaminy D płuca gorzej pracująNaukowcy z Telethon Institute for Child Health Research w Subiaco w Australii opublikowali w „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” wyniki swoich badań, które potwierdzają, że niedobory witaminy D zaburzają rozwój i funkcjonowanie płuc.

Wcześniejsze testy dowodziły, że astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) mają cięższy przebieg u osób wykazujących niedobór witaminy D. Wtedy nie udowodniono jednak, że to zbyt niski poziom witaminy D stanowi bezpośrednią przyczynę problemów płucnych.

Australijscy naukowcy pod kierownictwem dr Graeme Zosky przeprowadzili eksperymenty na myszach. Część z nich miała niedobory witaminy D, a u części jej poziom był odpowiedni. W ramach badań porównano płuca zwierząt pod kątem ich objętości i funkcjonowania. W tym celu wykonano tzw. pletyzmografię płuc sprawdzającą drożność dróg oddechowych w fazie wdechu i wydechu oraz pojemność torakalną (objętość powietrza pozostającą w płucach po ukończeniu spokojnego wydechu).

Myszy z niedoborem witaminy D miały mniejszą objętość płuc, a jednocześnie zdiagnozowano u nich większą obturację oskrzeli (gorszy przepływ powietrza w drogach oddechowych z powodu niedrożności oskrzeli).

Zdaniem dr Zosky’ego, niedobór witaminy D u coraz większej liczby ludzi na świecie i powiązanie go z podatnością na obturacyjne schorzenia płuc (m.in. POChP i astmę) nie napawa optymizmem. Dlatego należy prowadzić dalsze badania, które pozwolą na wypracowanie odpowiedniej profilaktyki.

 

Źródło: eurekalert.org


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA