UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Chrapanie – jak powstaje, czym zagraża, leczenie, ...

  Podobno bezdechy mogą powodować nawet choroby serca. Szkoda zdrowia, lepiej isć do lekarza. Sam leczyłem się u dr Kukwy na Ursynowie. Super klinika i ...
  robert
 • Leczenie bez ubezpieczenia

  więc dla wszystkich chorujących z tego co czytam jest tylko jedno wyjście...... iść do więzienia......... taki mamy chory kraj
  obywatel RP
 • Bóle kręgosłupa. Czynniki ryzyka

  Polecam wypróbować koszulki od Woolmed - uszyte z wełny merynosów na plecach oraz bawełny, posiadają fenomenalne właściwości łagodzące bóle pleców reu...
  kopeć
 • Kiedy drga powieka

  To może być żelazo i magnez ale i coś poważniejszego. Zapraszam do mojego artykułu o tytule [LINK=https://dobrzewidze.wordpress.com/2016/08/19/dlaczeg...
  Jurek

Bez witaminy D płuca gorzej pracują

Bez witaminy D płuca gorzej pracująNaukowcy z Telethon Institute for Child Health Research w Subiaco w Australii opublikowali w „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” wyniki swoich badań, które potwierdzają, że niedobory witaminy D zaburzają rozwój i funkcjonowanie płuc.

Wcześniejsze testy dowodziły, że astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) mają cięższy przebieg u osób wykazujących niedobór witaminy D. Wtedy nie udowodniono jednak, że to zbyt niski poziom witaminy D stanowi bezpośrednią przyczynę problemów płucnych.

Australijscy naukowcy pod kierownictwem dr Graeme Zosky przeprowadzili eksperymenty na myszach. Część z nich miała niedobory witaminy D, a u części jej poziom był odpowiedni. W ramach badań porównano płuca zwierząt pod kątem ich objętości i funkcjonowania. W tym celu wykonano tzw. pletyzmografię płuc sprawdzającą drożność dróg oddechowych w fazie wdechu i wydechu oraz pojemność torakalną (objętość powietrza pozostającą w płucach po ukończeniu spokojnego wydechu).

Myszy z niedoborem witaminy D miały mniejszą objętość płuc, a jednocześnie zdiagnozowano u nich większą obturację oskrzeli (gorszy przepływ powietrza w drogach oddechowych z powodu niedrożności oskrzeli).

Zdaniem dr Zosky’ego, niedobór witaminy D u coraz większej liczby ludzi na świecie i powiązanie go z podatnością na obturacyjne schorzenia płuc (m.in. POChP i astmę) nie napawa optymizmem. Dlatego należy prowadzić dalsze badania, które pozwolą na wypracowanie odpowiedniej profilaktyki.

 

Źródło: eurekalert.org


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA