Utrudnione ruchy głową, drętwienie ramion, sztywność szyi oraz ból całego karku – przeważnie stan ten utrzymuje się do kilku dni, po czym samoistnie mija. Co jednak zrobić, gdy trwa on dłużej lub też nawraca z większą częstotliwością? Czy jest wtedy oznaką poważniejszej choroby?

 

Dolegliwość ta dotyka coraz szerszego grona ludzi. Ból i sztywność karku odczuwamy najczęściej po porannym przebudzeniu lub po długotrwałym siedzeniu w niewygodnej pozycji. Potem wszystko stopniowo się nasila i promieniuje w okolice głowy, łopatki, a nawet ramienia lub przedramienia. Często bagatelizujemy te objawy, zrzucając całą winę na złą pozycję podczas pracy lub snu.

Reklama

 

Przyczyny bólu karku

Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywołać ból karku. Do najczęstszych można zaliczyć:

  • zaziębienie (dochodzi do niego wskutek przewiania okolic szyi, na przykład w wyniku przebywania w miejscach narażonych na częste przeciągi)
  • długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała (siedzącej lub leżącej), co sprzyja odkształceniom kręgosłupa
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego wskutek osłabienia kręgów oraz stawów – sprzyjają temu wady postawy, siedzący tryb życia, nadwaga, dźwiganie ciężkich przedmiotów
  • przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego wskutek urazu lub przeciążenia. Typowymi jej objawami są trudności w poruszaniu głową, sztywność oraz ból karku, a także uczucie mrowienia w kończynach górnych
  • osłabienie mięśni karku w wyniku braku aktywności ruchowej lub braku rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym

 

Jak poradzić sobie z bólem?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zapobieganie jego występowaniu. W tym celu należałoby zmienić styl życia. Podstawą jest głównie wysiłek fizyczny i wzmocnienie tej partii mięśni. Należy również zwrócić baczniejszą uwagę na odpowiednią postawę ciała podczas siedzenia lub leżenia. Równie istotne jest robienie krótkich przerw na odpoczynek, zwłaszcza jeśli dolegliwości wiążą się na przykład z długotrwałym siedzeniem przed komputerem.

Jeżeli jednak dojdzie już do sztywności i bólu karku, to doraźną ulgę może przynieść ciepła kąpiel, okłady, maści rozgrzewające, przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także naświetlania. W przypadku gdy ból karku się nasila i staje się przewlekły, koniecznie należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania w celu postawienia dokładnej diagnozy.