Ból zęba zazwyczaj jest spowodowany stanem zapalnym rozwijającym się w miazdze lub jej okolicy. Chory ząb jest niezwykle tkliwy i wrażliwy na zmiany temperatur. Nieleczony może dodatkowo skomplikować nam życie.

 

Bóle zębów są uznawane za szczególnie nieprzyjemne. Wymagają zdecydowanego leczenia, którego większość bardzo się obawia. Jest ono jednak niezbędne, gdyż stany zapalne w obrębie zębów niosą ze sobą możliwość poważnych powikłań – od miejscowego zapalenia kości i zatok po choroby żołądka, nerek, a nawet serca. Chory ząb staje się bowiem źródłem bakterii, które mogą się przedostawać do narządów wewnętrznych.

Reklama

 

Przyczyny

Ból zęba najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który rozwija się w miazdze lub jej okolicy. To skutkuje powstaniem ropnia, przetoki, ziarniniaka lub torbieli. Chory ząb jest niezwykle tkliwy i czuły na zmiany temperatury. Ból ma wtedy charakter pulsujący, zgodnie z rytmem serca. Ma także tendencję do nasilania się. W bardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do obrzęku policzka i języka. Pojawia się także temperatura.

Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica, podrażnienie nerwu korzenia bądź infekcja.

 

Ropień zęba

Nieleczone zapalenie zęba może doprowadzić do powstania ropnia. Jego przebicie się przez kość do jamy ustnej tworzy przetokę, z której stale wycieka ropa. Jest to niezwykle bolesne i wymaga leczenia (farmakologicznego i chirurgicznego). Czasami ropień przebija się do zatok, wywołując stan zapalny ich okolicy.

 

Zapalenie miazgi

W przypadku zapalenia miazgi ból jest zazwyczaj tępy i o wiele większym nasileniu. Obejmuje także większy obszar. Bardzo często towarzyszy mu obrzęk policzka i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych (podżuchwowych i szyjnych).

 

Nadwrażliwość

Bóle zębów mogą przybierać także łagodniejszą postać – nadwrażliwości na temperaturę i niektóre posiłki (zwłaszcza kwaśne). Ból jest nagły, pojawia się natychmiast po zadziałaniu bodźca (na przykład niskiej temperatury w trakcie jedzenia lodów) i ustępuje chwilę po jego zniknięciu. Ma charakter ostry, umiejscowiony, kłujący.

Taki ból jest sygnałem, że z zębem dzieje się coś niedobrego i szybko trzeba się udać do stomatologa. Dlaczego tak się dzieje? Część naddziąsłowa zęba jest pokryta bardzo twardym materiałem – szkliwem. Ono jednak z czasem ulega uszkodzeniu. Pokarmy, bakterie, przebyte choroby i ich leczenie, zgrzytanie zębami, stosowanie niewłaściwych środków higienicznych (między innymi zbyt twardej szczoteczki) często prowadzi do pęknięć szkliwa i jego ubytków, a w konsekwencji – do nadwrażliwości.

 

Leczenie

Leczenie bólów zęba jest związane z interwencją stomatologiczną. Pacjentom podaje się niesterydowe leki przeciwbólowe, często – antybiotyki.