UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Brak snu obniża poziom testosteronu

Brak snu obniża poziom testosteronuBadania amerykańskich naukowców wykazały, że ograniczenie długości snu drastycznie obniża poziom testosteronu u młodych, zdrowych mężczyzn.
Zespół badaczy z Uniwersytetu w Chicago pod kierownictwem dr Eve Van Cauter odkrył, że mężczyźni, którzy w ciągu tygodnia spali mniej niż 5 godzin na dobę, mieli znacznie niższy poziom testosteronu niż wtedy, gdy przespali całą noc. Niski poziom testosteronu ma wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia mężczyzny, nie tylko w zakresie zachowań seksualnych i rozrodczych. Testosteron jest krytycznym czynnikiem w budowie siły, masy mięśniowej i gęstości kości.

 

„Niski poziom testosteronu można powiązać z gorszym samopoczuciem i wigorem, które mogą być również związane z brakiem snu” – mówi dr Van Cauter.

Co najmniej 15 proc. czynnej zawodowo populacji USA sypia mniej niż 5 godzin na dobę, co powoduje szereg problemów zdrowotnych. Teraz wiadomo również, że kolejnym z nich jest spadek poziomu testosteronu. Brak snu ma takie działanie na poziom testosteronu, jak postarzenie się o 10–15 lat.

W badaniu wzięło udział 10 młodych mężczyzn. Każdy z nich musiał przejść szereg rygorystycznych testów, które miały wykazać zaburzenia gruczołów wewnątrzwydzielniczych, zaburzenia psychiatryczne czy problemy ze snem. Średni wiek badanych wynosił 24 lata, każdy z nich był szczupłej budowy ciała, a stan zdrowia określono jako dobry.

Reklama
Reklama

 

Podczas eksperymentu mężczyźni spędzili w laboratorium trzy doby, w ciągu których spali nawet do 10 godzin, oraz 8 dób, podczas których spali mniej niż 5 godzin. Pobierano im krew do badania zawsze w ostatnim dniu każdej fazy eksperymentu co 15–30 minut w ciągu 24 godzin.

Wpływ braku snu na poziom testosteronu był widoczny już po pierwszym tygodniu krótkiego snu. 5 godzin snu na dobę spowodowało zmniejszenie poziomu testosteronu o 10–15 proc. Dane pochodziły z próbek krwi pobranych pomiędzy 14:00 a 22:00.

Mężczyźni prowadzili również samodzielną obserwację nastroju i poziomu wigoru w trakcie trwania eksperymentu. Wszyscy zanotowali spadek dobrego nastroju, który zachodził wtedy, gdy spadał poziom testosteronu. Humor i wigor badanych pogarszał się każdego dnia w fazie krótkiego snu.

Poziom testosteronu zmniejsza się co roku o 1–2 proc. Jego niedobór testosteronu można powiązać z niską energią, osłabionym libido, słabą koncentracją i zmęczeniem.

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA