Dotychczas naukowcy łączyli brak snu ze skłonnością do przejadania się i nadwagą. Teraz doszli do wniosku, że wynika to z innego funkcjonowania mózgu osób, które są wyspane, i tych, które spały za krótko.

 

Doktor Marie-Pierre St-Onge z Columbia University w Nowym Jorku, która kierowała badaniami, stwierdziła:

– Wyniki sugerują, że niektóre osoby, wskutek ograniczenia snu, zaczynają uznawać niezdrowe posiłki za bardziej satysfakcjonujące, a to może prowadzić do zwiększonej konsumpcji takich produktów.

W badaniu udział wzięła udział grupa 25 kobiet i mężczyzn o normalnej wadze. Wszystkich poddano rezonansowi magnetycznemu fMRI (functional magnetic resonance imaging), który pozwala się przyglądać pracy mózgu w czasie rzeczywistym. Badanych poproszono o patrzenie na zdjęcia przedstawiające zdrowe i niezdrowe posiłki. Testy przeprowadzano albo po 5 dniach snu ograniczonego do 4 godzin albo po 5 dniach snu trwającego 9 godzin.

ERROR_CONTENT

 

Kiedy na zdjęcia niezdrowego jedzenia patrzyły osoby niewyspane, w ich mózgach układ nagrody był bardziej aktywny, niż u osób, które spały dłużej i przyglądały się tym samym fotografiom. Wizerunki zdrowych posiłków nie dawały takiej reakcji.

Doktor St-Onge podsumowuje:

– Może to wskazywać na to, że ograniczenie snu uruchamia większe skłonności do ulegania pokusie niezdrowego jedzenia. Dane dotyczące spożytych posiłków pokazywały, że uczestnicy ogólnie jedli więcej i spożywali więcej tłuszczów, kiedy spali krócej.

Wyniki badań dr St-Onge zostaną zaprezentowane podczas corocznej konferencji American Academy of Sleep Medicine and the Sleep Research Society.

 

Na tym samym spotkaniu Stephanie Greer z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przedstawi rezultaty podobnych badań. Naukowcy przyglądali się funkcjonowaniu mózgu 23 osób po nocy nieograniczonego i ograniczonego snu. Podczas badania skanerem fMRI pokazywano im różne produkty i proszono, aby zaznaczyli, na które z nich mają ochotę. Z tego badania wynika, że krótszy sen wpływał na złe funkcjonowanie płatu czołowego, odpowiedzialnego między innymi za dokonywanie wyborów. W czasie badania nie zaobserwowano żadnej reakcji w układzie nagrody.

 

Źródło: Telegraph.co.uk