UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Brak snu wpływa na to, co jemy

Brak snu wpływa na to, co jemyDotychczas naukowcy łączyli brak snu ze skłonnością do przejadania się i nadwagą. Teraz doszli do wniosku, że wynika to z innego funkcjonowania mózgu osób, które są wyspane, i tych, które spały za krótko.

 

Doktor Marie-Pierre St-Onge z Columbia University w Nowym Jorku, która kierowała badaniami, stwierdziła:

– Wyniki sugerują, że niektóre osoby, wskutek ograniczenia snu, zaczynają uznawać niezdrowe posiłki za bardziej satysfakcjonujące, a to może prowadzić do zwiększonej konsumpcji takich produktów.

W badaniu udział wzięła udział grupa 25 kobiet i mężczyzn o normalnej wadze. Wszystkich poddano rezonansowi magnetycznemu fMRI (functional magnetic resonance imaging), który pozwala się przyglądać pracy mózgu w czasie rzeczywistym. Badanych poproszono o patrzenie na zdjęcia przedstawiające zdrowe i niezdrowe posiłki. Testy przeprowadzano albo po 5 dniach snu ograniczonego do 4 godzin albo po 5 dniach snu trwającego 9 godzin.

ERROR_CONTENT

 

Kiedy na zdjęcia niezdrowego jedzenia patrzyły osoby niewyspane, w ich mózgach układ nagrody był bardziej aktywny, niż u osób, które spały dłużej i przyglądały się tym samym fotografiom. Wizerunki zdrowych posiłków nie dawały takiej reakcji.

Doktor St-Onge podsumowuje:

– Może to wskazywać na to, że ograniczenie snu uruchamia większe skłonności do ulegania pokusie niezdrowego jedzenia. Dane dotyczące spożytych posiłków pokazywały, że uczestnicy ogólnie jedli więcej i spożywali więcej tłuszczów, kiedy spali krócej.

Wyniki badań dr St-Onge zostaną zaprezentowane podczas corocznej konferencji American Academy of Sleep Medicine and the Sleep Research Society.

 

Na tym samym spotkaniu Stephanie Greer z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przedstawi rezultaty podobnych badań. Naukowcy przyglądali się funkcjonowaniu mózgu 23 osób po nocy nieograniczonego i ograniczonego snu. Podczas badania skanerem fMRI pokazywano im różne produkty i proszono, aby zaznaczyli, na które z nich mają ochotę. Z tego badania wynika, że krótszy sen wpływał na złe funkcjonowanie płatu czołowego, odpowiedzialnego między innymi za dokonywanie wyborów. W czasie badania nie zaobserwowano żadnej reakcji w układzie nagrody.

 

Źródło: Telegraph.co.uk


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA