UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Choroba Bowena

Choroba BowenaPrzedinwazyjny rak skóry, zwany inaczej chorobą Bowena, to groźne schorzenie objawiające się plamami rumieniowymi o nieregularnych kształtach. Łatwo je pomylić z łuszczycą lub zwykłymi wypryskami na skórze. Najczęściej zmiany te obserwuje się w okolicach tułowia i kończyn. Aż 10 procent przypadków tej choroby może się przekształcić w postać inwazyjną – nowotwór złośliwy skóry.

 

Choroba Bowena (łac. morbus Bowen) jest zaliczana do kategorii nowotworów przedinwazyjnych. Najczęściej dotyka osób starszych (zwłaszcza kobiet). Jako pierwszy tę jednostkę chorobową opisał amerykański dermatolog John Templeton Bowen w 1912 roku.

 

Przyczyny

Do najczęstszych czynników powodujących chorobę Bowena można zaliczyć infekcję wirusową wywołaną brodawczakiem ludzkim (HPV), promieniowanie ultrafioletowe, długotrwały kontakt skóry z pyłem arsenowym, mechaniczne drażnienie skóry, immunosupresję oraz inne przewlekłe choroby skóry.

Reklama
Reklama

 

Objawy

Najbardziej typowe objawy choroby Bowena to charakterystyczne pojedyncze lub mnogie ogniska zapalne o brunatnej barwie oraz nieregularnej powierzchni. Można je zaobserwować głównie w okolicy kończyn oraz tułowia. Plamy mają tendencję do powiększania się i łuszczenia. Często w środkowej części zmiany widoczna jest nadżerka, blizna lub tworzący się strup. Objawy nie zanikają samoistnie, a z czasem wręcz się nasilają.

 

Prawidłowe rozpoznanie

W celu prawidłowego rozpoznania choroby Bowena lekarz zleca badanie dermatoskopowe oraz badanie histopatologiczne w celu dokładnego zbadania komórek naskórka. Czasami kieruje pacjenta również na badanie wirusologiczne, aby potwierdzić bądź wykluczyć obecność wirusa HPV.

 

Leczenie i rokowania

Najczęstszą metodą leczniczą jest krioterapia, czyli zamrażanie zmian ciekłym azotem. Stosuje się też laserowe lub chirurgiczne usuwanie zmian. Lekarz może również zapisać odpowiednie maści oraz skierować na terapię fotodynamiczną.

Wcześnie wykryta i rozpoznana choroba Bowena daje dobre rokowania na wyleczenie. Nieleczona może się przekształcić w inwazyjną formę nowotworu skóry.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA