UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Choroby genetyczne leczone dietą

Choroby genetyczne leczone dietąDo tej pory opisano kilka tysięcy chorób genetycznych. Jest to temat o tyle trudny, że schorzenia te najczęściej dotyczą dzieci. Wciąż nie potrafimy ich do końca wyleczyć. Dzięki postępowi medycyny możemy jednak łagodzić objawy chorób genetycznych i zapobiegać ich rozwojowi. Co więcej, leczenie takiego schorzenia u dziecka nie musi być skomplikowane. Czasem wystarczy odpowiednia dieta, aby stan zdrowia malucha poprawił się.

 

Jak dieta zmniejsza objawy chorób genetycznych? Które schorzenia leczy się w ten sposób? No i czy są badania pozwalające szybko je zdiagnozować?

 

Fenyloketonuria – choroba genetyczna, w której pomoże dieta niskobiałkowa

Fenyloketonuria jest wrodzoną chorobą metaboliczną, w której jeden z aminokwasów – fenyloalanina – ulega nieprawidłowej przemianie. Skutkuje to tym, że fenyloalaniny nie rozkłada się w organizmie, lecz gromadzi w nadmiarze w organizmie dziecka i nieodwracalnie uszkadza jego mózg. Brak leczenia może być przyczyną niepełnosprawności intelektualnej, wad postawy, nieprawidłowego napięcia mięśni, drgawek i zaburzeń zachowania. Charakterystyczny dla fenyloketonurii jest też mysi zapach potu. Fenyloketonurię leczy się dietą ubogą w fenyloalaninę. Głównym źródłem tego składnika są produkty wysokobiałkowe: mleko i przetwory mleczne, jaja, ryby, mięso, orzechy, nasiona roślin strączkowych czy czekolada. Aby choroba nie pogłębiała się, rodzice muszą znacznie ograniczyć dziecku spożycie tych produktów i cały czas pilnować, aby w jego organizmie było odpowiednie stężenie fenyloalaniny.

Reklama
Reklama

 

Galaktozemia – podstawą leczenia jest dieta bezmleczna

Galaktozemia to rzadka choroba o podłożu genetycznym, w której dochodzi do zaburzeń przekształcania galaktozy w glukozę. W rezultacie w organizmie dziecka zaczynają odkładać się szkodliwe substancje, które doprowadzają do wielonarządowych uszkodzeń – choroba niszczy układ nerwowy, nerki, wątrobę i wzrok. Najskuteczniejszym sposobem na leczenie galaktozemii jest dieta uboga w galaktozę. Jej podstawowym źródłem jest mleko – krowie, kozie, owcze i kobiece – oraz przetwory mleczne, czyli m.in. sery i jogurty. Dziecko z galaktozemią powinno unikać spożywania tych produktów. Już nawet w małych ilościach mogą wywołać problemy gastryczne: bóle brzucha, biegunki i wymioty.

 

Nietolerancja fruktozy - objawy ustępują po wyeliminowaniu owoców z diety

Wrodzona nietolerancja fruktozy (fruktozemia) jest dziedziczną chorobą genetyczną, polegającą na tym, że dziecko nie trawi cukru owocowego. Pierwsze objawy choroby można zauważyć dopiero po wprowadzeniu dziecku pokarmów z dodatkiem owoców (mleko matki nie ma w sobie fruktozy). Maluch robi się senny, ma biegunkę, wymiotuje i występuje u niego niedocukrzenie. Jego rozwój psychomotoryczny może też wolniej przebiegać. Leczenie wymaga całkowitego wyeliminowania fruktozy z diety dziecka, a co za tym idzie bardzo wielu produktów spożywczych. Fruktoza znajduje się bowiem nie tylko w owocach i sokach owocowych, ale też niektórych warzywach, płatkach śniadaniowych, sosach, keczupie czy zupach z torebki.

 

Dieta zmniejsza objawy chorób genetycznych

Pod warunkiem, że zostanie szybko wprowadzona – w ich leczeniu liczy się przede wszystkim czas. Im wcześniej schorzenie zostanie zdiagnozowane, tym większe szanse, że dziecko będzie dobrze funkcjonować.

W Polsce każde dziecko może zostać objęte Narodowym Programem Badań Przesiewowych Noworodków, jednak uwzględnia on tylko niektóre choroby (nie ma w nim np. fruktozemii). Mamy jednak dostęp do znacznie szerszego badania genetycznego – testu NOVA, który pozwala przebadać dziecko na 87 rzadkich chorób genetycznych i sprawdzić jego tolerancję na 32 leki.

 

Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA