Choroby układu krążenia są określane mianem epidemii XXI wieku. Szacuje się, że cierpi na nie co drugi Polak.

 

Nadciśnienie tętnicze

Z tym problemem boryka się już niemal 50 milionów ludzi na całym świecie. O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy jego wartość przekracza 140/90mmHg. Skutkiem tego mogą być częste bóle głowy lub zaburzenie widzenia.

Przyczyny

Najczęstszą jego postacią jest nadciśnienie tętnicze pierwotne, zwane też samoistnym, to znaczy takie, którego przyczyna jak dotąd nie została dokładnie poznana. Występuje ono szczególnie często przy towarzyszącej nadwadze lub u osób, których inni członkowie rodziny na nie chorują.

Tylko u 10 proc. pacjentów nadciśnienie jest spowodowane schorzeniem organicznym, na przykład nadczynnością tarczycy czy zwężeniem tętnicy nerkowej. Również niektóre choroby nerek i nadnerczy mogą doprowadzić jego powstania. Wówczas mówimy o nadciśnieniu tętniczym wtórnym.

Postępowanie

Na rozwój nadciśnienia wpływają: zbyt duża ilość soli w codziennej diecie, brak regularnej aktywności fizycznej, otyłość, cukrzyca, stres psychiczny, nadmierne picie alkoholu.

 

Miażdżyca

Miażdżyca polega na gromadzeniu się cholesterolu oraz innych lipidów w błonie wewnętrznej tętnic. Prowadzi to do ich wapnienia, a w konsekwencji do miażdżycowego stwardnienia oraz pojawienia się ubytków śródbłonka nad ogniskiem miażdżycowym. Efektem tego jest zmniejszenie światła tętnic oraz ich elastyczności.

Przyczyną miażdżycy jest nieprawidłowa dieta, zawierająca duże ilości nasyconych tłuszczów, oraz palenie tytoniu. Dodatkowym czynnikiem rozwoju choroby jest nadciśnienie.

Skutkiem miażdżycy naczyń wieńcowych mogą być zawały serca, a miażdżycy tętnic szyjnych – udary mózgu. Oznaką choroby jest zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia wieńcowe, co z kolei jest przyczyną dusznicy bolesnej. Miażdżyca tętnic jest częstsza u mężczyzn i nasila się z wiekiem.

Objawy

Ból przypominający ściskanie klatki piersiowej, promieniujący do rąk, szyi i szczęki (naczynia wieńcowe). Oziębienie nóg, owrzodzenia, konieczność odpoczynku po przejściu pewnego dystansu (naczynia nóg), zaburzenie widzenia (tętnice szyjne), niewydolność nerek (naczynia nerkowe).

Diagnostyka

Oznaczenie stężenia glukozy, trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL i HDL we krwi.

Reklama

 

Choroba wieńcowa

Przyczyną choroby wieńcowej, czyli niedokrwienia serca, jest najczęściej miażdżyca tętnic prowadzących krew do serca, co skutkuje ich zwężeniem i utrudnia przepływ krwi, a tym samym – substancji odżywczych oraz tlenu. Prowadzi to do niedotlenienia, osłabienia i zmniejszenia kurczliwości serca, a nawet zawału mięśnia sercowego.

Postępowanie

Ważna jest zmiana stylu życia. Warto systematycznie podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną. Bardzo ważnym elementem przeciwdziałania chorobom układu krążenia jest również prawidłowa dieta. Urozmaicone posiłki powinny zawierać wszystkie niezbędne witaminy, sole, białka, tłuszcze i węglowodany. Dużą rolę w profilaktyce odgrywa także stabilizacja psychiczna.

Zawał serca

Zawał jest zazwyczaj następstwem pęknięcia blaszki miażdżycowej. Na jej powierzchni tworzy się zakrzep, który całkowicie zamyka naczynie. Zawał może być także wynikiem skurczu naczynia wieńcowego lub zaburzenia rytmu serca.

Objawy

Silny ból umiejscowiony najczęściej za mostkiem, o charakterze pieczenia, ściskania, gniecenia, trwający ponad 15 minut. Towarzyszą mu duszności, silne poty, mdłości i wymioty oraz niepokój.

Postępowanie

Po zaobserwowaniu opisanych objawów trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe – liczy się czas.

 

Udar mózgu

Udar niedokrwienny powstaje w wyniku zatoru jednej z tętnic w mózgu. Udar krwiotoczny jest wynikiem wylewu krwi z pękniętego naczynia do mózgu.

Objawy

Nagły silny ból głowy, zaburzenia widzenia, równowagi, czucia i ruchu poszczególnych części ciała. Utrata przytomności.

Postępowanie

Należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Tu także liczy się czas. W szpitalu wykonuje się tomografię komputerową mózgu.