UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Co to jest metaplazja pecherza moczowego?

 Metaplazja pęcherza moczowego należy, obok denudacji nabłonka i rozrostu urotelium, do tak zwanych histoanomalii pęcherza obserwowanych w obrębie nabłonka urotelialnego.

Dzieli się ją na: płaskonabłonkową i gruczołową.

Obecność nabłonka płaskiego nierogowaciejącego opisuje się u około 80 % badanych kobiet i o ile jest on zlokalizowany jedynie w obrębie trójkąta pęcherza moczowego, nie jest to stan patologiczny. Jednak jego występowanie w innym umiejscowieniu w pęcherzu moczowym nazywamy metaplazję. Powstaje ona najczęściej w odpowiedzi na długo działający czynnik drażniący, na przykład stan zapalny pęcherza, kamica, uchyłki czy schistosomatoza. W takich przypadkach czujność lekarza musi być wzmożona, gdyż w jej przebiegu mogą powstawać ogniska raka. Metaplazja bowiem uważana jest za jeden ze stanów przedrakowych w kontekście raka płaskonabłonkowego pęcherza moczowego.

Metaplazja gruczołowa z kolei jest naciekiem łagodnym. Ale gdy stwierdzi się w jej obrębie obecność komórek kubkowych typowych dla jelita (tzw. metaplazja jelitowa), należy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka gruczołowego pęcherza moczowego.