UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Co to jest refluks żołądkowo- jelitowy?

Co to jest refluks żołądkowo-jelitowy, jak go leczyć i czy można wyleczyć się z tej choroby?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba skorygować, że jego autorowi prawdopodobnie chodzi o refluks żołądkowo-przełykowy, bo nie ma żołądkowo- jelitowego. Zaburzenie określane refluksem oznacza cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku i obejmuje odcinek przewodu pokarmowego będący przejściem przełyku w żołądek – a przede wszystkim dolny zwieracz przełyku, którego fizjologiczną funkcją jest zabezpieczanie przed cofaniem się pokarmu. Niewydolność tych mechanizmów może występować z różnym nasileniem i mieć charakter przejściowy. Trwała niedomoga zwieracza jest raczej zjawiskiem rzadkim, natomiast u większości chorych to sprawa przemijająca. Refluks żołądkowo-przełykowy jest najczęstszym problemem z zakresu gastroenterologii i uważa się, że w różnym stopniu dotyczy od 40 – 60% osób dorosłych.
Niewielki refluks jest zjawiskiem fizjologicznym, natomiast o chorobie refluksowej mówimy wtedy, gdy w związku z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku dochodzi do organicznych powikłań dających choremu istotne pogorszenie jakości życia. Nie do końca znane są mechanizmy powstawania tej choroby. Wiadomo, że decydującą rolę odgrywa tu rozciąganie dna żołądka oraz chemiczna stymulacja receptorów dwunastnicy. Czasami razem z refluksem występuje przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego, ale obecność przepukliny nie jest synonimem choroby refluksowej. Najczęstszą postacią choroby refluksowej jest refluks objawowy, w którym objawom klinicznym nie towarzyszą zmiany w badaniu endoskopowym przełyku. Wśród typowych objawów należy wymienić zgagę, czyli uczucie palenia za mostkiem, które występuje u 75% chorych. Może występować też ból przełykowy, a także ból gardła, chrypka, zapalenie języka, przewlekły kaszel, uszkodzenie szkliwa zębów. Tylko u części chorych stwierdza się zmiany zapalne w gastroskopii, ale z kolei brak tych zmian nie wyklucza możliwości wystąpienia powikłań związanych z chorobą refluksową. Do tych powikłań zalicza się metaplazję Barreta (jest to stan przedrakowy), zwężenie i owrzodzenie przełyku oraz krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Choroba refluksowa jest chorobą przewlekłą, która może w dużym stopniu obniżać jakość życia, ale zasadniczo nie wpływa na jego długość.
Podstawowym celem leczenia jest ustąpienie przykrych objawów, a także zapobieganie powikłaniom – w tym głównie zmniejszanie ryzyka wystąpienia nowotworu. Ogólne zalecenia dotyczące zmiany stylu życia (zakaz używek, zalecenia dietetyczne) w pewnym stopniu łagodzą dolegliwości, ale najczęściej chorzy muszą systematycznie przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego. Leczy się również chirurgicznie wyjątkowo uporczywe przypadki choroby refluksowej, ale efekty tego leczenia nie zawsze są zadowalające.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA