UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Cukrzycy powinni zredukować spożycie soli

Cukrzycy powinni zredukować spożycie soliPacjenci cierpiący na cukrzycę powinni znacznie zredukować spożycie soli; w ten sposób mogą ustrzec się przed poważnymi następstwami. Do takich wniosków doszli naukowcy pracujący dla Cochrane Collaboration, międzynarodowej organizacji zajmującej się oceną badań naukowych w dziedzinie opieki zdrowotnej.

W jednym z ostatnich ich raportów opublikowanych w The Cochrane Library, autorzy ocenili 13 badań, w których uczestniczyły 254 osoby dorosłe cierpiące na cukrzycę typu 1 i 2. Średnio przez tydzień musiały one znacznie ograniczyć dzienną dawkę soli, a naukowcy badali, w jakim stopniu wpłynęło to na ich ciśnienie krwi.

Okazało się, że mniejsze spożycie soli prowadziło do znacznego obniżenia ciśnienia. Uczestnicy badań musieli zredukować dawkę soli odpowiednio do 11,9 g (cukrzyca typu 1) i 7,3 g (cukrzyca typu 2). W przypadku pacjentów z obu typami cukrzycy zmniejszenie porcji soli o 8,5 g dziennie obniżało ich ciśnienie skurczowe o 7 mmHg, a rozkurczowe o 3 mmHg. Naukowcy zaznaczyli, że podobne wyniki uzyskać można stosując leki na obniżenie ciśnienia.

Diabetycy powinni szczególnie uważać na ten aspekt zdrowia i utrzymywać ciśnienie w granicach poniżej 130/80 mmHg. Jednak według danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków w latach 2003–2004 w Stanach Zjednoczonych aż u 75% dorosłych cierpiących na cukrzycę ciśnienie przekraczało te normy.

Zbyt duże dawki soli w codziennym jadłospisie stanowiące przyczynę wyższego ciśnienia mogą w przypadku cukrzyków prowadzić m.in. do udaru mózgu, zawału serca i choroby nerek.

Źródłem największych dawek soli jest wysoko przetworzona żywność dostępna w supermarketach i restauracjach sieciowych.

Źródło: Medical News


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA