UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Ćwiczenia pod wodą uchronią przed kontuzją

Ćwiczenia pod wodą uchronią przed kontuzjąAktywność fizyczna jest czymś jak najbardziej godnym pochwały, jednak niektóre jej formy – jogging, jazda na rowerze czy ćwiczenia na siłowni – nie są odpowiednie dla każdego. Mogą być zbytnio obciążające, a także sprawiać ból osobom, które cierpią na zapalenie stawów lub odnieśli wcześniej poważne kontuzje. Jednak zdaniem naukowców dla tych osób istnieje pewna alternatywa – ćwiczenia w basenie.

 

Podczas obrad ostatniego Kanadyjskiego Kongresu Sercowo-Naczyniowego przedstawiono wyniki badań, z których wynika, że osoby, które trenowały na specjalnych rowerkach treningowych zanurzonych w wodzie, osiągały takie same wyniki, jak osoby korzystające ze zwykłych rowerów tego typu.

– Jeśli nie możesz trenować na lądzie, możesz to robić w wodzie i czerpać z tego takie same korzyści, jeśli chodzi o poprawienie sprawności – mówi odpowiedzialny za badanie dr Martin Juneau z Montreal Heart Institute.

Reklama
Reklama

 

W eksperymencie brali udział zdrowi ochotnicy, którzy musieli wykonać partię ćwiczeń na rowerku treningowym „na sucho” oraz na zanurzonym w wodzie rowerze (woda sięgała im do klatki piersiowej). Intensywność ćwiczeń zwiększała się z minuty na minutę, aż do całkowitego zmęczenia. Okazało się, że maksymalne zużycie tlenu, które określa wydolność organizmu, było prawie takie samo w obu przypadkach.

– Podczas tych ćwiczeń przy każdym uderzeniu serca pompowana jest większa ilość krwi, dlatego nie musi ono bić tak szybko, ponieważ ciśnienie, jakie woda wywiera na nogi i dolne partie ciała, sprawia, że krew sprawniej do niego powraca. To interesujące dane, których dotychczas dokładnie nie przeanalizowano – mówi dr Juneau.

Zapewnia także, że taka forma ćwiczeń jest świetną propozycją dla wielu osób właśnie z powodu zminimalizowanego ryzyka kontuzji.

 

Źródło: Eurekalert


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA