Suplementy diety zawierające cynk zmniejszają uciążliwość objawów i skracają przebieg przeziębienia. Dzięki tym rewelacjom można zredukować czas, który tracimy na chorowanie, zamiast na pracę czy naukę.

Przeziębienie jest dość uciążliwe dla społeczeństw – stanowi powód niemal 40% zwolnień lekarskich udzielanych dorosłym i dzieciom każdego roku. Pomysł wykorzystania cynku w leczeniu wspomagającym pochodzi z roku 1984, kiedy to wykazano, że pastylki na kaszel zawierające cynk skracają czas, w którym odczuwamy symptomy przeziębienia. Od tego czasu potwierdzono skuteczności cynku w wielu eksperymentach, opracowano również kilka biologicznych uzasadnień działania cynku, aczkolwiek żadne z nich nie doczekało się potwierdzenia.

W przeglądzie badań dotyczących wpływu cynku na przeziębienia zaprezentowanym przez Cochrane Library znalazły się dane pochodzące z 15 eksperymentów, w których udział wzięło 1360 osób. Według naukowców, pastylki do ssania, syropy i tabletki zawierające cynk przyjmowane w ciągu pierwszego dnia wystąpienia objawów choroby zmniejszyły uciążliwość i skróciły czas ich odczuwania. Po siedmiu dniach u pacjentów zażywających cynk objawy ustąpiły, a nadal utrzymywały się u osób, które przyjmowały placebo. Odnotowano również pozytywny wpływ na dzieci – te, którym podawano syrop lub pastylki do ssania zawierające cynk, rzadziej się przeziębiały i traciły mniej dni w szkole. Cynk zmniejszył również ilość stosowanych antybiotyków, co ma wpływ na odporność organizmu na ich działanie.

„Zgromadzone dane wzmacniają dowody na skuteczność cynku w walce z przeziębieniem – mówi jeden z naukowców, Meenu Singh. –W tym momencie trudno jednak wydać ogólne zalecenia, ponieważ brakuje informacji na temat optymalnej dawki, formy leku oraz długości terapii”.

Dalsze badania powinny skupić się na korzystnym działaniu cynku w określonych grupach społecznych. Meenu Singh podkreślił, że dotychczas sprawdzano działanie suplementów zawierających cynk u osób nie uskarżających się na choroby przewlekłe. Warto sprawdzić, czy mogłyby one pomóc np. astmatykom, których symptomy pogarszają się przy przeziębieniu. Naukowcy sądzą również, że należy wykonać więcej badań w krajach o niskim dochodzie, w których niedobór cynku może być powszechny.

 

Źródło: www.eurekalert.org