UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • 7 sposobów jak zadbać o dobry wzrok

  O wzrok należy dbać cały czas, chociaż sama do niedawna tego nie robiłam.No ale cóż. Czlowiek mądry po szkodzie. Okulary są, widzę lepiej. Staram się...
  Aldona
 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo

Czy niski poziom cholesterolu może być szkodliwy?

Czy niski poziom cholesterolu może być szkodliwy?Dla większości osób powodem do zmartwień jest podwyższony poziom cholesterolu w organizmie. Niestety, jego niedobór jest również szkodliwy dla zdrowia. Obniżone stężenie cholesterolu może prowadzić do depresji oraz zaburzeń nastroju. Często bywa też oznaką problemów z tarczycą lub wątrobą.

 

Cholesterol jest lipidem należącym do grupy steroidów, którego pochodne są obecne w każdej komórce zwierzęcej. Jego ilość w organizmie powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie, by nie dochodziło do różnego rodzaju zaburzeń. Gdy stężenie cholesterolu jest zbyt niskie, zwiększa się bowiem ryzyko depresji lub agresji, a gdy jest za wysokie, powoduje to problemy z krążeniem i miażdżycę, a także choroby serca.

 

Co dobrego czerpiemy z cholesterolu?

Cholesterol pełni ważną funkcję w naszym ciele. Chroni tkanki i jest niezbędnym elementem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Usprawnia produkcję hormonów, takich jak testosteron, progesteron i estrogen. Reguluje aktywność serotoniny w mózgu. Odpowiada także za wchłanianie tłuszczów i witamin, za produkcję żółci oraz za usuwanie toksyn z organizmu. Jest konieczny do prawidłowego przyswajania witaminy D. Chroni również przed chorobami nowotworowymi.

Reklama
Reklama

 

Z czego wynika niedobór cholesterolu w organizmie?

O problemach związanych z niedoborem cholesterolu można mówić, gdy jego poziom wynosi poniżej 150 mg/dl. Tak niskie stężenie jest często oznaką problemów z tarczycą (nadczynność). Również marskość, stany zapalne oraz nowotwory wątroby dają często o sobie znać poprzez niewystarczający poziom cholesterolu w organizmie – dzieje się tak dlatego, że właśnie wątroba w głównej mierze odpowiada za jego produkcję. Do niedoboru dochodzi również w wyniku nieprawidłowego wchłaniania istotnych dla organizmu substancji odżywczych, a także u osób niedożywionych oraz będących na diecie wegetariańskiej. Zbyt duża dawka leków obniżających cholesterol może się także przyczynić do nadmiernego spadku jego stężenia.

 

Jakie ryzyko niesie obniżony poziom cholesterolu?

Zbyt niski poziom cholesterolu w organizmie niesie ryzyko pojawienia się:

 • zaburzeń układu nerwowego
 • depresji
 • agresji
 • zaburzeń dwubiegunowych
 • choroby Parkinsona
 • zwiększonej zachorowalności na raka oraz gruźlicę
 • nieprawidłowości pracy mózgu

Niedobór cholesterolu wiąże się także często ze zbyt niską zawartością manganu w organizmie.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA