UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Czy uda się cofnąć zegar biologiczny?

Czy uda się cofnąć zegar biologiczny?W piśmie „Lancet Oncology” ukazał się artykuł opisujący niezwykłe odkrycie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Grupa badaczy pod kierownictwem prof. Deana Ornisha podczas badania grupy mężczyzn z rakiem prostaty, zdiagnozowanym na wczesnym etapie, zauważyła dość niezwykłe zjawisko.

 

Dziesięć spośród badanych osób poproszono o zmianę stylu życia – przejście na wegetarianizm, regularne poświęcanie czasu na aktywność fizyczną oraz uczestnictwo w zajęciach pomagających zredukować stres (takich jak joga, medytacja czy ćwiczenia oddechowe). Po pewnym czasie u tej „reprezentacyjnej” dziesiątki ochotników stwierdzono odwrócenie procesu starzenia na poziomie komórkowym!

Reklama
Reklama

 

Zmianom uległy telomery – zakończenia chromosomów, które zawierają informacje genetyczne i które chronią te informacje podczas podziału komórek. Dzięki telomerom chromosomy tak szybko nie ulegają zniszczeniu. Z wiekiem telomery zaczynają się skracać, a kiedy zanikają, komórka umiera.

Po 5 latach eksperymentu okazało się, że u dziesięciu panów, którzy żyli zgodnie ze „zdrowymi” wytycznymi, telomery wydłużyły się o 10 procent. U pozostałych mężczyzn, którzy nie zmienili stylu życia na zdrowszy, telomery skróciły się o 3 procent.

Autorzy badania zaznaczają, że ich celem nie było sprawdzenie, w jaki sposób te zmiany wpłyną na pacjentów z konkretną odmianą nowotworu.

– Wyniki tego badania prawdopodobnie odnoszą się do wszystkich mężczyzn, nie tylko tych cierpiących na raka prostaty, a także do kobiet – mówi profesor Ornish.

Eksperci komentujący te doniesienia zaznaczają, że wprawdzie wyniki są obiecujące, ale aby je potwierdzić, potrzebne są badania na większą skalę.

 

Źródło: www.livescience.com

{jvrealtives}

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA