UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Dermatozy

Skóra spełnia wiele istotnych zadań, bez których nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Stanowi idealną ochronę dla leżących pod nią tkanek. Niestety, coraz częściej jest źródłem cierpień – alergie kontaktowe, choroby zawodowe, wreszcie nowotwory. Chorób skóry (dermatoz) jest bardzo dużo, dlatego skupimy się tu jedynie na krótkim omówieniu kilku typowych, najczęściej dotykających ludzkość chorób.

 

Łuszczyca

To dermatoza rumieniowa – złuszczająca. Choroba ta szczególnie często pojawia się na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy i paznokciach.

 

Trądzik

Pod tym pojęciem rozumie się choroby gruczołów łojowych. Najczęściej spotykany jest trądzik pospolity: zaczyna się w okresie dojrzewania i z reguły samoistnie zanika w wieku około 30 lat.

Reklama
Reklama

 

Wypryski

Rozróżnia się następujące formy wyprysku:

  • kontaktowy, alergiczny lub z podrażnienia (kontaktowe zapalenie skóry),
  • atopowy (atopowe zapalenie skóry),
  • łojotokowy.

W wyprysku kontaktowym występują jednocześnie lub na przemian rumień, grudki i pęcherzyki, a w dalszej kolejności może dojść do tworzenia się strupów i złuszczania.

Wyprysk atopowy rozpoczyna się zazwyczaj u niemowląt wypryskiem skóry twarzy, tzw. skazą mleczną. W wieku dojrzałym przechodzi w stadium świerzbiączkowe.

W wyprysku łojotokowym zmiany pojawiają się na owłosionej skórze głowy, fałdach nosowo-wargowych, w okolicy mostkowej i kręgosłupa.

 

Pokrzywki

Mianem pokrzywki określa się wysiew swędzących zazwyczaj bąbli. Mogą ją wywoływać pokarmy i używki, użądlenia owadów, a także leki – szczególnie antybiotyki beta-laktamowe, sulfonamidy, preparaty krwiopochodne oraz ekstrakty alergenowe.

 

Zakażenia wirusowe

Do zakażeń wirusowych skóry zalicza się ospę wietrzną (chorobę wysoce zakaźną, która cechuje się jednoczesnym występowaniem grudko-pęcherzyków w różnym stadium rozwoju) oraz półpasiec, opryszczkę (zespoły pęcherzyków na podłożu zaczerwienionym, które mogą przekształcać się w krostki oraz się zlewać), a także zakażenia wywołane wirusem HIV.

 

Pasożytnicze choroby skóry

Świerzb (scabies) wywołany jest przez samice Sarcoptes scabiei, które drążą w warstwie rogowej skóry ślepe korytarze. Choroba atakuje najczęściej przestrzenie międzypalcowe, fałdy pachowe, brodawki sutkowe.

 

Piodermie

Tym mianem określa się choroby skóry wywołane przez gronkowce i paciorkowce. Rozróżnia się piodermie przymieszkowe (czyrak) oraz powierzchniowe (liszajec paciorkowcowy i gronkowcowy).

Reklama
Reklama

 

 

Inne dermatozy

Ponadto, ze względu na częstość występowania typowych zmian skórnych zależnych od chorób narządów wewnętrznych, wyodrębniono: rewelatory nowotworowe (czyli zmiany skórne towarzyszące nowotworowi narządów wewnętrznych), zmiany skórne towarzyszące chorobom metabolicznym (np. hiperlipidozom lub cukrzycy), zaburzeniom endokrynologicznym (np. chorobom tarczycy lub nadnerczy) oraz innym chorobom wewnętrznym.

Z uwagi na charakterystyczny obraz mikroskopowy do dermatoz zaliczają się też ziarniniaki, nowotwory złośliwe, chłoniaki.

Ze względu na skłonność do zajmowania poszczególnych struktur wyróżnia się też: choroby błon śluzowych, choroby naczyniowe skóry, zaburzenia barwnikowe, choroby gruczołów potowych, łojowych, włosów i paznokci.

Leczeniem dermatoz, czyli schorzeń skóry i jej przydatków (włosów, paznokci), a także niektórych chorób ogólnoustrojowych, ujawniających się przede wszystkim na skórze, zajmuje się dermatologia.

 

Jolanta Ossowska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA