UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Przeziębienie – przyczyny, leczenie, powikłania

  U nas podobnie, dzieci z przedszkola przynosiły rózne choróbska a potem tylko sztafeta i każdy chorował. Znalazłam na forum opinie o leku L52, lekarka...
  kornelya
 • Przeziębienie – lecznicze znaczenie gorączki

  myślę, że dość odważnie i też obawiałabym się o moje dziecko tak eksperymentując. u nas zawsze dajemy dzieciom do picia kropelki L52, znany homeopatyc...
  monika
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  taki właśnie homeopatyczny lek w kropelkach L52 kupuję już od lat. warto proszę Państwa bo zapobiegamy tym powikłaniom poprzeziębieniowym. wystarczy p...
  zocha
 • Dna moczanowa

  Moja teściowa cierpi na to schorzenie od lat, ale niedawno usłyszała o tkim leku urathone czy urarthone (nie wiem jak sie pisze), który odkwasza organ...
  goska

Dermografizm – pisanie po skórze

Dermografizm – pisanie po skórzeNieestetyczne plamy na dekolcie, wyniosłe, czerwone linie (tzw. pismo skórne) i towarzyszący im uciążliwy świąd to najprawdopodobniej objawy dermografizmu, czyli jednego z rodzajów pokrzywki skórnej. Ich bezpośrednią przyczyną nie są alergeny, środki chemiczne ani inne wewnętrzne reakcje organizmu, ale bodziec mechaniczny.

 

Zmiany pokrzywkowe pojawiają się już po kilkunastu sekundach (czasami po kilku minutach) od zadrapania, potarcia czy ucisku i utrzymują się od kilkunastu minut do kilku godzin. Co ciekawe, przybierają kształt odwzorowujący sposób zadziałania bodźca. Dlatego osoby dotknięte tą przypadłością mogą pisać po swojej skórze lub tworzyć wzorki (niektórzy fotografują tę „twórczość” i zamieszczają zdjęcia w Internecie). Od tego zjawiska powstała też nazwa choroby. Niestety, dolegliwość ta nie jest przyjemna. Nadwrażliwa skóra stwarza mnóstwo problemów, którym zazwyczaj towarzyszy silny świąd.

 

Jak to działa?

W wyniku bodźca mechanicznego dochodzi do uwolnienia histaminy (pełniącej w organizmie funkcję mediatora procesów zapalnych) przez komórki skóry. Do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Zdaniem specjalistów może być to reakcja na wcześniejszy wstrząs natury psychicznej, co oznacza, że dermografizm może mieć podłoże nerwicowe.

 

Leczenie

Diagnozę musi postawić lekarz. W terapii stosuje się różnego rodzaju leki przeciwhistaminowe oraz anksjolityczne i uspokajające, a także środki nawilżające skórę, których zadaniem jest zmniejszenie świądu. Niestety, dermografizm cechuje się długotrwałym, czasami wieloletnim przebiegiem.

 

Odmienne rodzaje dermografizmu

Niekiedy znamiona nie mają koloru czerwonego, ale żółty albo biały. Mówimy wówczas o dermografizmie białym, pojawiającym się w przypadku atopii, albo żółtym (uwaga – żółta pręga po ucisku może poprzedzać kliniczne objawy żółtaczki). Tego rodzaju symptomy zawsze powinny skłonić do wizyty u lekarza.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA