UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Przeziębienie – przyczyny, leczenie, powikłania

  U nas podobnie, dzieci z przedszkola przynosiły rózne choróbska a potem tylko sztafeta i każdy chorował. Znalazłam na forum opinie o leku L52, lekarka...
  kornelya
 • Przeziębienie – lecznicze znaczenie gorączki

  myślę, że dość odważnie i też obawiałabym się o moje dziecko tak eksperymentując. u nas zawsze dajemy dzieciom do picia kropelki L52, znany homeopatyc...
  monika
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  taki właśnie homeopatyczny lek w kropelkach L52 kupuję już od lat. warto proszę Państwa bo zapobiegamy tym powikłaniom poprzeziębieniowym. wystarczy p...
  zocha
 • Dna moczanowa

  Moja teściowa cierpi na to schorzenie od lat, ale niedawno usłyszała o tkim leku urathone czy urarthone (nie wiem jak sie pisze), który odkwasza organ...
  goska

Dieta może przeciwdziałać utracie wzroku

Dieta może przeciwdziałać utracie wzrokuProdukty pochodzenia morskiego bogate w kwasy omega-3 – takie jak choćby ostrygi, kraby czy tuńczyk – prawdopodobnie zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, które jest częstą przyczyną utraty wzroku u ludzi w podeszłym wieku.

Wyniki badań przeprowadzonych ostatnio przez Bonnielin Swenor potwierdzają wcześniejsze spostrzeżenia naukowców, że suplementy diety i produkty zawierające kwasy omega-3 przyczyniają się do ochrony wzroku.

„Nasze badania dowiodły, że osoby, w których diecie przeważały ryby i małże bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 były mniej narażone na wystąpienie zaawansowanej choroby” – mówi dr Bonnielin Swenor.

Naukowcy wytypowali 2390 osób w wieku 65–84 lat mieszkających na wschodnim wybrzeżu stanu Maryland. Uczestnicy eksperymentu wypełnili ankietę dotyczącą swoich nawyków żywieniowych z poprzedniego roku, uwzględniającą spożycie ryb i owoców morza. Następnie zostali przebadani pod kątem stopnia zwyrodnienia plamki żółtej.

Chociaż statystycznie każdy z badanych jadał tygodniowo co najmniej jedną porcję ryb i skorupiaków, 68 osób, u których stwierdzono zaawansowane zwyrodnienie plamki, a przy tym problemy z naczyniami krwionośnymi oraz zanikiem siatkówki, znacznie rzadziej sięgało po ryby i małże. Zdaniem dr Swenor udowodniono, że dieta bogata w ryby pomaga chronić wzrok. Zwyrodnienie plamki w średnim stopniu stwierdzono u 157 badanych, chorobę w początkowej fazie u 227, natomiast u 1942 osób nie zaobserwowano zmian.

 

„To ważny dowód na rzecz działania kwasów omega-3 – mówi Steven Schwartz, profesor okulistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim. – Ochronne działanie kwasów omega-3 jest biologicznie prawdopodobne, ale trzeba pamiętać, że w grę mogą wchodzić również inne czynniki – choćby genetyczne czy środowiskowe”.

„Fakt, że uzyskane przez nas wyniki potwierdzają rezultaty poprzednich badań czyni je bardziej wiarygodnymi” – mówi specjalizująca się w leczeniu siatkówki Ivana Kim. Jednocześnie przestrzega, że stosunkowo niewielki odsetek badanych, u których wykryto zaawansowaną chorobę (3%), może prowadzić do nadmiernego optymizmu.

Profesor Schwartz doradza swym pacjentom rzucenie palenia, kontrolę ciśnienia krwi, jedzenie zielonych warzyw liściastych i orzechów oraz regularne wizyty u specjalisty – jeżeli już zdiagnozowano zwyrodnienie plamki żółtej. Przestrzega też przed samodzielnym dozowaniem suplementów diety zawierających kwasy omega-3.

„Nie zalecamy naszym pacjentom dowolności w ich przyjmowaniu. Za to namawiamy do konsultacji z okulistą i uzyskania spersonalizowanego planu dawkowania tych suplementów” – mówi dr Schwartz.


Źródło: http://www.physorg.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA