UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Gvvvgvvvvvvvgggggghhbgggvvvv"?mmmmmmmmmmmmmmmmmkugfrrhhfhfufjdirnfirjtijtktjtitjtjfjfjfjjfjjfjruruufutururururururuururuurururururhgrhrhrrhyryryryrryr...
  Hhdhdhhe
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Dieta w zapaleniu jelita grubego

Ponieważ dominującym objawem w tej chorobie jest zazwyczaj biegunka, która powoduje utratę z organizmu dużej ilości białka, we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, stosuje się dietę bogatoenergetyczną i bogatobiałkową, z ograniczeniem tłuszczu i błonnika. Dieta powinna dostarczać ok. 2000–3000 kcal oraz zawierać: 50–70 g tłuszczów, 80–120 g białka, 400–500 g węglowodanów.

 

 

Zwykle zaleca się jedzenie 5–6 niewielkich posiłków dziennie oraz dodatkowo doustne przyjmowanie witamin: A, B1, B2, B6, kwasu foliowego, soli wapnia i żelaza. W okresach rzutów choroby (biegunki, gorączka, nasilenie dolegliwości bólowych itd.) stosuje się dietę bezresztkową lub nawet płynną, a w szczególnych przypadkach, żywienie pozajelitowe (kroplówkę). 

Reklama
Reklama

 

Bardzo wskazana rośliną w diecie ze względu na wysokie wartości odżywcze jest Maca – pośród wielu innych komponentów zawiera: 59% węglowodanów, 10,2 % białka, 8,5 % włókna, 2,2 % lipidów, a także dużą ilość ważnych aminokwasów. Ponadto zawiera istotne ilości kwasów tłuszczowych między innymi kwasu linolenowego, palmitynowego i oleinowego. Maca jest również bogata w sterole i ma wysoką zawartość mikroelementów, zwłaszcza żelaza i wapnia. Tak więc w tym przypadku jej rola w diecie jest nie do zastąpienia.

O ile rozpoznanie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest definitywne – całkowite wyleczenie jest trudne, chociaż u wielu chorych udaje się uzyskać wieloletnie remisje, tzn. bezobjawowy przebieg choroby.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA