Diosmina, skuteczny i powszechnie stosowany składnik leków na żylaki, wzmacnia naczynia krwionośne oraz działa przeciwzapalnie. Jej zażywanie jest bezpieczne, gdyż nie obciąża żołądka ani wątroby. Jako składnik kremów pomaga w walce z rozszerzonymi naczynkami. Czym jest diosmina i w jaki sposób się ją pozyskuje?

 

Diosmina jest naturalnym bioflawonoidem. Początkowo była pozyskiwana z owoców cytrusowych oraz roślin z rodziny rutowatych. Po raz pierwszy substancję tę wyizolowano w 1925 roku, a pod koniec lat 80. XX wieku trafiła do aptek w wersji zmikronizowanej. Ta forma wytwarzania diosminy pozwala na dwukrotnie skuteczniejsze jej wchłanianie z przewodu pokarmowego. Po spożyciu diosmina – przy współudziale flory bakteryjnej – jest przekształcana w diosmetynę w przewodzie pokarmowym.

Reklama

 

Właściwości diosminy

Diosmina stanowi składnik leków pomocnych w walce z żylakami i przewlekłą niewydolnością żylną. Wzmacnia napięcie ścian naczyń krwionośnych, niweluje opuchliznę i uczucie ciężkości nóg oraz leczy żylaki odbytu. Usprawnia przepływ limfy i przepuszczalność małych naczyń.Wspomaga leczenie odleżyn oraz obrzęków limfatycznych. Działa przeciwzapalnie oraz zmniejsza pieczenie i świąd okolic chorobowo zmienionych. Diosmina jest także pomocna w leczeniu infekcji wirusowych. Ma działanie hamujące wydzielanie histaminy, która rozszerza naczynia krwionośne. Diosmina nie obciąża wątroby ani żołądka.

 

Diosmina w kosmetologii

Diosmina znalazła również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, zwłaszcza przy produkcji kremów niwelujących rozszerzone naczynka. Działają one zarówno na objawy, jak i przyczyny ich powstawania, skutecznie poprawiając stan naczyń krwionośnych. Wzmacniają oraz uszczelniają ich ścianki, dzięki czemu rozszerzone naczynka stają się mniej widoczne.

 

Przeciwwskazania

Leków na bazie diosminy nie powinny stosować osoby na nią nadwrażliwe i uczulone, jak również kobiety w ciąży i matki karmiące. Podczas przyjmowania diosminy rzadko występują objawy niepożądane, jednak należy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli zauważymy na ciele wysypkę czy obrzmienie w okolicy twarzy, zwłaszcza gdy towarzyszą temu nudności, wymioty, zawroty głowy i bóle brzucha. Należy wtedy przerwać jej zażywanie i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.