UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Warunki przyjęcia do szpitala psychiatrycznego

  Mój syn ma spectrum autyzmu ,ostatnio przezył silną traume w związku ze śmiercią jego dziadka . Po tym wydarzeniu nie jesteśmy wstanie dac sobie z nim...
  siwi
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  Mimo całej chorej sytuacji pamiętajcie ze pocis tu jesteśmy i żyjemy spiepszyc wszystko mozna ale po co to najłatwiej złość na innych na chwile moze u...
  Nieszczesliwy
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  To choroba śmiertelna drugi etap juz sie pojawia w szpitalu niestety Syn nie przeżył ...
  Nic nie idzie zrobic tylko czekac na poprawienie wyników mysle...
  Nieszczęśliwy
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  Moim zdaniem właśnie temat homeopatii jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach kiedy wszystko nafaszerowane jest chemią, a zwłaszcza te kolorowe table...
  katerina

Dlaczego pomarańcze są pomarańczowe?

Większości z nas ten cytrusowy owoc kojarzy się nie tyle z zapachem, pysznym sokiem i miąższem, a z... kolorem. Pomarańczowym, naturalnie. Ten kolor szczególnie ożywia naszą wyobraźnię, kiedy za oknem szaro-buro, a na stole – kule pomarańczy z dalekich ciepłych krajów pełnych słońca.

Pomarańcze już samym swym widokiem poprawiają nastrój, bo ich cudowna barwa dobrze wpływa na psychikę – stymuluje emocje, niesie energię, zwiększa optymizm. A czemu zawdzięczają ten kolor? Odpowiedź brzmi: fitoskładnikom.

Są to naturalne związki chemiczne wytwarzane przez rośliny w ramach ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak grzyby, wirusy, promieniowanie UV, gwałtowne zmiany temperatury czy owady.

Fitoskładniki to głównie barwniki skumulowane w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych, w przypadku owoców – tuż pod skórką. To one nadają warzywom i owocom kolor, smak i zapach. Pomarańcze, podobnie jak pomidory i marchew zawdzięczają barwę karotenoidom.

Fitoskładniki tworzą wyjątkowo liczną rodzinę – w owocach, warzywach i zbożach zidentyfikowano ich już ponad 5 tysięcy, potwierdzając ich dobroczynne znaczenie dla naszego zdrowia. To, co dobre dla roślin, jest też dobre dla organizmu. I tak karotenoidy, dzięki którym pomarańcze są pomarańczowe, to bardzo ważne dla naszego zdrowia źródło witaminy A. Pokarm bogaty w karoteny (barwniki z grupy karotenoidów) sprzyja zachowaniu młodości – twierdzą naukowcy. Wykazali oni, że karoteny jako aktywne przeciwutleniacze ochraniają młode komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników, przed utlenianiem przyspieszającym proces starzenia się i rozwój wielu schorzeń, m.in. serca.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA