Podczas całego życia przeciętny człowiek wypija około 50 000 litrów wody. Warto więc zadbać po to, by była ona jak najbardziej wartościowa. Alkaliczna woda jonizowana zawiera duże ilości antyoksydantów, niweluje niekorzystne efekty nazbyt kwasowej diety, utrzymuje odpowiednie pH organizmu oraz zapobiega wielu chorobom.

 

Słynny francuski chemik i prekursor mikrobiologii Ludwik Pasteur odkrył, że największą ilość wirusów i bakterii człowiek przyjmuje do swojego organizmu wraz z wypijaną wodą. To spowodowało, iż zaczęto się bardziej przykładać do sprawdzania jej składu i oczyszczania.

Reklama

 

Dlaczego warto pić wodę zjonizowaną?

Jadłospis przeciętnego człowieka najczęściej składa się z niezdrowych produktów, które niestety mocno zakwaszają organizm. Są to: kawa, napoje gazowane, słodycze, mięso, produkty wytwarzane z białej mąki oraz alkohol. Zdrowych składników alkalicznych – na przykład warzyw, owoców i niegazowanej wody – w obecnej diecie jest z reguły mało. Tymczasem wraz z jedzeniem oraz piciem powinniśmy dostarczać organizmowi niezbędnych minerałów alkalicznych: potasu, wapna, sodu oraz magnezu. Brak tych substancji powoduje większą kwasowość organizmu oraz mniejszą zasadowość krwi. Regularne spożywanie jonizowanej wody sprawia, iż pozostałości kwasowe są w łatwy sposób usuwane. Gromadzą się one głównie w naczyniach krwionośnych, powodując zaburzenia krążenia krwi, a w konsekwencji choroby serca oraz miażdżycę. Niedostatek alkaliczny, a zwłaszcza niedobór wapnia, przyczynia się do powstania problemów kostnych – prowadzi między innymi do przedwczesnej osteoporozy, może również zaburzać produkcję insuliny oraz powodować rozwój cukrzycy.

Najnowsze badania wykazały, iż woda zjonizowana zawiera znaczną ilość antyoksydantów przeciwdziałających wolnym rodnikom. Ponadto łatwo przedostaje się przez błony komórkowe i bierze bezpośredni udział w procesach życiowych. Szczególnie zaleca się ją w przypadku takich dolegliwości, jak nadkwasota żołądka, zaburzenia trawienia, biegunka lub wzdęcia.

 

Jak powstaje jonizowana woda?

Jonizowana woda jest wytwarzana podczas procesu elektrolizy w specjalnych urządzeniach, tak zwanych jonizatorach. Wlewa się do nich zwykłą wodę i przepuszcza się przez nią prąd elektryczny, co powoduje, że woda dzieli się na dwie części – alkaliczną oraz kwaśną. Wyróżniają się one odmiennym wskaźnikiem pH oraz potencjałem utleniania. Wartości tych parametrów są zależne od czasu działania urządzenia.

 

Zalecane spożycie

Zalecana dzienna dawka jonizowanej wody to minimum 2–2,5 litra. Organizm wchłania ją już w ciągu minuty od chwili spożycia.