Każdy guzek wywołuje niepokój, zwłaszcza gdy pojawia się niespodziewanie. Chodzi o galaretowatą wypukłość na nadgarstku lub na palcach, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale sprawia ból i ogranicza ruchomość stawów. Z czasem wypukłość ta powiększa się i twardnieje.

 

Co powoduje tworzenie się tego guzka, czy powinien budzić nasze obawy i jak go leczyć?

Guzek na nadgarstku, czyli ganglion, to mała torbiel wypełniona galaretowatym płynem. Najczęściej pojawia się na nadgarstku, przy paznokciu, na stopie lub na stawie kolanowym. Pojawia się i znika. Wyskakuje, gdy nadwerężymy staw, a znika, kiedy damy mu odpocząć.

 

Przyczyna

Ganglion jest zmianą w tkankach miękkich przyjmującą formę jedno- lub wielokomorowej torbieli, czyli guzka. Jest to rodzaj wypustki, zachyłka stawu, w kształcie balonika wypełnionego płynem. Do jego powstania dochodzi na skutek przeciążenia ręki lub kolana, a także na skutek powtarzalności i przewlekłości urazów. Przesilenie stawu powoduje nadprodukcję płynu stawowego, co z kolei przyczynia się do wzrostu ciśnienia wewnątrz stawu. Ono działa na torebkę stawową i powoduje uwypuklenie się torbieli. Czasami płyn samoistnie powraca do stawu, a potem znowu się zbiera, zmienia swą konsystencję, staje się ruchomy, bolesny i twardy.

Reklama

 

Profilaktyka

Przesilenie ręki najczęściej związane jest z wykonywaniem czynności manualnych, wymagających powtarzalnych ruchów nadgarstka. Warto ćwiczyć i wzmacniać mięśnie stawów, by zwiększyć ich zakres oraz zabezpieczyć je przed uszkodzeniami. Dotyczy to zwłaszcza osób wykonujących prace, mogące przeciążyć stawy, np. często piszących na komputerze, grających na instrumencie, malujących, grających w tenisa, uprawiających wspinaczkę, dźwigających ciężkie zakupy lub podnoszących ciężary. Na skutek nadmiernego wysiłku palce bądź nadgarstki odchylają się maksymalnie, narażając stawy oraz ścięgna na przeciążenie.

Najprostszym sposobem wzmacniającym siłę mięśni dłoni są ćwiczenia przy użyciu silikonowych piłeczek, polegające na ściskaniu i przekładaniu piłeczki między palcami. Piłeczkę można schłodzić, dzięki czemu poprawimy krążenie w mięśniach palców i dłoni.

 

Leczenie

Zmiana galaretowata na nadgarstku jest uciążliwa, czasem bardzo bolesna, ale nie ma nic wspólnego ze zmianą nowotworową. Jednak jak każdą zmianę na skórze, powinien obejrzeć lekarz (ortopeda lub chirurg). Na podstawie jego diagnozy zostanie wybrany sposób leczenia. W początkowym stadium leczenia stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne, aby pomóc zniwelować ból, a następnie nakłuwa się guzek w celu usunięcia płynu i zakłada się opatrunek uciskowy. Jeżeli torbiel się odnawia, pozostaje chirurgiczne usunięcie guzka.