Temperaturę ciała mierzymy, umieszczając termometr pod pachą lub w fałdzie pachwinowej. Dostępne są także termometry uszne. Dla dzieci wskazane jest używanie termometrów wskazujących pomiar w ciągu 1 minuty. W czasie pomiaru weźmy dziecko na ręce i uważajmy, aby nieostrożnym ruchem nie zrobiło sobie krzywdy.

 

Gdy termometr wskazuje 38–38,5 stopni u małego dziecka, musimy przystąpić do obniżenia temperatury ciała, ponieważ niedojrzały system nerwowy dziecka może niekorzystnie zareagować np. wystąpieniem drgawek gorączkowych.

Reklama

 

Pierwsza pomoc

  • Należy rozebrać dziecko, aby umożliwić mu utratę ciepła przez skórę, umieścić zimny kompres na głowie, poić obficie chłodnymi płynami.
  • Jeżeli to postępowanie nie jest wystarczające, można wykonać kąpiel ochładzającą. Po umieszczeniu dziecka w wanience z wodą o temperaturze ciała, stopniowo dolewamy zimnej, aż na skórze wystąpi tzw. „gęsia skórka”, po czym dziecko delikatnie osuszamy i ubieramy w przewiewne ubranko.
  • Przy braku efektu podajemy środek przeciwgorączkowy. Dawka leku musi uwzględnić masę ciała, najlepiej rodzaj leku uzgodnić z opiekującym się dzieckiem lekarzem. Leki przeciwgorączkowe dostępne są w postaci: syropów, tabletek, czopków.
  • Po opanowaniu gorączki należy skontaktować się z lekarzem.