Mówimy o niej, gdy dziecko oddaje trzy i więcej stolców na dobę, lub nawet jeden, ale z domieszką śluzu, ropy, krwi, nadmiernej ilości wody.

Jest to bardzo częste schorzenie okresu wczesnodziecięcego wywołane najczęściej zakażeniem wirusowym (rotawirus), rzadziej bakteryjnym (salmonella) przewodu pokarmowego lub po prostu niestrawnością. Infekcji jelitowej często towarzyszą wymioty, gorączka lub tylko stan podgorączkowy, niechęć do jedzenia. Może być ostra – trwa zwykle nie dłużej niż tydzień, lub przewlekła – wtedy wymaga stałej opieki lekarskiej.

 

Pierwsza pomoc

  •  W większości przypadków wystarczy zastosować odpowiednią lekkostrawną dietę i nawadnianie doustne. Staramy się nie podawać w tym okresie mleka, soków owocowych świeżych owoców i warzyw. Najlepiej podać krupnik ryżowy. Przygotowujemy go z warzyw, z przewagą marchewki, ryżu i niewielkiej ilości mięsa gotowanego. Posiłek taki uzupełni utracone sole mineralne i zapewni odpowiednią dostawę białka. Dietę można urozmaicić kanapką z chudą wędliną, kisielem, najlepiej ugotowanym w domu z tartego jabłka i mąki ziemniaczanej lub kleikiem ryżowym.
  •  Najważniejsza jest jednak odpowiednia podaż płynów, które podajemy chłodne, często, w małej ilości. Może to być woda mineralna niegazowana, słaba herbatka ze szczyptą soli (płyn powinien być tak słony jak łzy) lub doustne środki nawadniające dostępne w aptece.
  • W aptece możemy również nabyć bez recepty tabletki lub fiolki z preparatami pałeczek kwasu mlekowego, które pomogą przywrócić fizjologiczną florę jelitową (Lakcid, Trilac) oraz (Smectę), która łagodzi bóle brzucha.
  •  Po ustąpieniu biegunki stopniowo powracamy do diety odpowiedniej do wieku.

Reklama