Na nadciśnienie tętnicze cierpi co dziesiąty Polak (w wieku powyżej 65 lat – co drugi). Tylko połowa z nich zdaje sobie sprawę ze swojej choroby. Nieświadomość wynika przede wszystkim z faktu, że schorzenie to często przebiega bez poważniejszych objawów klinicznych, a wykrywane jest przy okazji badań innych chorób, w rzeczywistości będących konsekwencją nieleczonego wysokiego ciśnienia krwi, np. choroby wieńcowej czy niewydolności nerek.

 

Objawy nadciśnienia – m.in. częste bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, uczucie szumu w uszach i głowie, ponawiające się krwawienia z nosa, wrażenie błysków, plamek albo mroczków w oczach – nie zawsze są właściwie utożsamiane i niestety często lekceważone.

Tymczasem konsekwencje długo utrzymującego się nadciśnienia, czyli choroba wieńcowa i jej najbardziej zaawansowana postać – zawał mięśnia sercowego, to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Co roku zapada na nią prawie 100 tys. osób. Dla 40 proc. chorych, głównie mężczyzn, kończy się tragicznie.

Reklama

 

Zbyt wysokie ciśnienie krwi niszczy nabłonek wyściełający tętnice. W tych miejscach odkłada się cholesterol. Zmniejsza się średnica naczyń krwionośnych, powodując wolniejszy przepływ krwi, wzrost jej lepkości i powstawanie zakrzepów. Jeśli ten proces występuje w naczyniach oplatających serce, istnieje ryzyko zawału mięśnia sercowego, jeśli w tętnicach mózgowych – grozi udar mózgu.

 

Najwłaściwszą drogą do zminimalizowania zagrożenia poważnymi chorobami sercowo-naczyniowymi jest przestrzeganie „przykazań” z dekalogu nadciśnieniowca:

  1. Regularnie kontroluj ciśnienie tętnicze, załóż specjalny dzienniczek i notuj w nim wyniki pomiarów. Warto zdobyć się na kupno własnego aparatu do mierzenia ciśnienia.
  2. Zgłaszaj się na wizyty kontrolne u swojego lekarza i bierz zapisane leki.
  3. Utrzymuj prawidłową wagę ciała.
  4. Włącz do codziennej diety seler naciowy, czosnek, tłuste ryby, owoce i warzywa; ogranicz tłuszcze i sól.
  5. Nie pal papierosów i nie pij alkoholu, (ewentualnie niewielkie ilości czerwonego wina).
  6. Kontroluj poziom cholesterolu we krwi.
  7. Uprawiaj ćwiczenia fizyczne, ale niezbyt forsowne.
  8. Unikaj dużego wysiłku, szczególnie w pozycji pochylonej oraz przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza.
  9. Naucz się relaksować – słuchaj łagodnej muzyki, nie oglądaj horrorów i często się śmiej.
  10. Systematycznie, przynajmniej raz w roku, przeprowadzaj kurację oczyszczającą organizm.