UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • 7 sposobów jak zadbać o dobry wzrok

  O wzrok należy dbać cały czas, chociaż sama do niedawna tego nie robiłam.No ale cóż. Czlowiek mądry po szkodzie. Okulary są, widzę lepiej. Staram się...
  Aldona
 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo

Gdy rośnie ciśnienie

Na nadciśnienie tętnicze cierpi co dziesiąty Polak (w wieku powyżej 65 lat – co drugi). Tylko połowa z nich zdaje sobie sprawę ze swojej choroby. Nieświadomość wynika przede wszystkim z faktu, że schorzenie to często przebiega bez poważniejszych objawów klinicznych, a wykrywane jest przy okazji badań innych chorób, w rzeczywistości będących konsekwencją nieleczonego wysokiego ciśnienia krwi, np. choroby wieńcowej czy niewydolności nerek.

 

Objawy nadciśnienia – m.in. częste bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, uczucie szumu w uszach i głowie, ponawiające się krwawienia z nosa, wrażenie błysków, plamek albo mroczków w oczach – nie zawsze są właściwie utożsamiane i niestety często lekceważone. Tymczasem konsekwencje długo utrzymującego się nadciśnienia, czyli choroba wieńcowa i jej najbardziej zaawansowana postać – zawał mięśnia sercowego, to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Co roku zapada na nią prawie 100 tys. osób. Dla 40 proc. chorych, głównie mężczyzn, kończy się tragicznie.

 

Zbyt wysokie ciśnienie krwi niszczy nabłonek wyściełający tętnice. W tych miejscach odkłada się cholesterol. Zmniejsza się średnica naczyń krwionośnych, powodując wolniejszy przepływ krwi, wzrost jej lepkości i powstawanie zakrzepów. Jeśli ten proces występuje w naczyniach oplatających serce, istnieje ryzyko zawału mięśnia sercowego, jeśli w tętnicach mózgowych – grozi udar mózgu.

 

Najwłaściwszą drogą do zminimalizowania zagrożenia poważnymi chorobami sercowo-naczyniowymi jest przestrzeganie „przykazań” z dekalogu nadciśnieniowca:

 1.  Regularnie kontroluj ciśnienie tętnicze, załóż specjalny dzienniczek i notuj w nim wyniki pomiarów. Warto zdobyć się na kupno własnego aparatu do mierzenia ciśnienia.
 2.  Zgłaszaj się na wizyty kontrolne u swojego lekarza i bierz zapisane leki.
 3.  Utrzymuj prawidłową wagę ciała.
 4.  Włącz do codziennej diety seler naciowy, czosnek, tłuste ryby, owoce i warzywa; ogranicz tłuszcze i sól.
 5.  Nie pal papierosów i nie pij alkoholu, (ewentualnie niewielkie ilości czerwonego wina).
 6. Kontroluj poziom cholesterolu we krwi.
 7. Uprawiaj ćwiczenia fizyczne, ale niezbyt forsowne.
 8. Unikaj dużego wysiłku, szczególnie w pozycji pochylonej oraz przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza.
 9. Naucz się relaksować – słuchaj łagodnej muzyki, nie oglądaj horrorów i często się śmiej.
 10. Systematycznie, przynajmniej raz w roku, przeprowadzaj kurację oczyszczającą organizm.

 

Reklama
Reklama

 


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA