UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Grzybica skóry okolic zarostu

Grzybica skóry okolic zarostu Męski zarost jest niczym makijaż na kobiecej twarzy. Dodaje powagi i atrakcyjności, ale również maskuje niedoskonałości cery. Każdy styl zarostu (broda, wąsy) wymaga starannej pielęgnacji i regularnego przystrzygania. Męski zarost mogą zaatakować choroby. Najczęściej jest nią grzybica skóry brody. Co to za choroba i jak się ją leczy?

 

Grzybicę skóry brody (łac. tinea barbae) powodują grzyby zoofilne (zwierzęce) i antropofilne (ludzkie), najczęściej Trichophyton Verruccosum (powoduje grzybicę u bydła) oraz T. Mentagrophytes w dwóch odmianach: ziarnistej (granulosum) i mączystej (gypseum), występującej u zwierząt domowych i gryzoni. Atakuje ona głównie okolicę brody i szyi. Szczególnie nękani są mężczyźni narażeni na ciągły stres, który wywołuje u nich nadmierną potliwość miejsc owłosionych. Często to schorzenie dotyka również rolników, gdyż grzyby powodujące grzybicę brody przenoszą się przeważnie z bydła na człowieka.

Reklama
Reklama

 

Objawy

  • pierścieniowate ogniska zapalne, przede wszystkim w miejscach pokrytych zarostem na brodzie, pod baczkami i na granicy włosów,
  • głębokie nacieki guzowate o nierównej powierzchni, ale wyraźnie odgraniczone od otoczenia
  • ropne wycieki następujące w późniejszym etapie choroby (niekiedy płyn ropny bywa też przemieszany z krwią), włosy są zazwyczaj obłamane, niekiedy ich ślady można zaobserwować w mieszkach

 

Diagnostyka

Aby zdiagnozować grzybicę należy przeprowadzić badanie mykologiczne identyfikujące obecność patogenu. Nie można rozpocząć leczenia bez dodatniego wyniku badania. Podawanie w takim przypadku leków przeciwgrzybicznych, szczególnie doustnych, może spowodować powikłania i działania uboczne. Wyboru włosów do posiewu zaleca się dokonywać pod mikroskopem w roztworze ksylenu, który dobrze prześwietla preparat i nie niszczy grzybów. W badaniu tym można znaleźć liczne zarodniki grzyba znajdującego się na jego powierzchni, chociaż nie występują one na wszystkich włosach objętych stanem chorobowym.

Dość często mamy do czynienia z grzybicą brody w postaci głębokiej. Występuje ona w obrębie brody, podbródka, górnej wargi, bądź też w pobliżu boków twarzy. Przebieg choroby następuje w dwóch etapach (zwanych: mieszkowym i guzowatym). Na początku choroby pojawiają się plamy rumieniowe na powierzchni skóry. Oczywiście najlepiej jest już na tym etapie skonsultować się z dermatologiem i podjąć leczenie.

 

Leczenie

W pierwszym etapie choroby stosuje się maści oraz leki przeciwzapalne i odkażające. W ostrym okresie, który zwykle przebiega dość gwałtownie, leczy się miejscowo i doustnie lekami przeciwgrzybiczymi, ewentualnie antybiotykiem przy infekcji bakteryjnej wtórnej, ale nie profilaktycznie, by zwalczyć zakażenie bakteryjne.

W okresie chorobowym nie należy golić zarostu, aby nie podrażniać skóry i nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się grzybicy brody na większej powierzchni.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA