UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Jak dbać o zęby i dziąsła

  U mnie sprawdzają się pasty ziołowe, szczotka soniczna i irygator. Uważam, że nic tak jak irygator nie wypłukuje resztek z przestrzeni międzyzębowych...
  Zahira
 • Geranium – niszczy bakterie i wirusy

  Zuza Ja mam problem z gardłem nie boli mnie ale śluz podchodzi mi do gardła i blokuje mi oddychanie a jak trochę rozmawiam to głos mi się zmienia w ...
  Zuza
 • Zapalenie żołądka

  Ja przez rok męczyłam się z przewlekłym zapaleniem żołądka przez miesiąc miałam bóle potem przerwa 2 miesiące i na nowo, schudłam ponad 8 kilo przy wa...
  Joanna
 • Glejaki wielopostaciowe – najbardziej niebezpieczn...

  W 2002 roku the European Medicines Agency (Europejska Agencja Leków) uznała wyciąg z żywicy Boswellia serrata jako "orphan drug" (lek specyficzny dla ...
  gosc

Guzki Boucharda

Guzki BouchardaGuzki Boucharda to, obok guzków Heberdena, najczęściej występujące zmiany zwyrodnieniowe stawów palców u rąk. Powstają one na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy tworzeniem a degradacją chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości. Często towarzyszą reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

 

Guzki Boucharda to twarde uwypuklenia w sąsiedztwie bliższych stawów międzypaliczkowych, po stronie grzbietowo-bocznej dłoni (w przeciwieństwie do guzków Heberdena, które powstają w sąsiedztwie dalszych stawów międzypaliczkowych, czyli bliżej paznokci). Są mało bolesne przy ucisku, ale ograniczają nieco ruchy w stawach. Bardzo często towarzyszą im zmiany zwyrodnieniowe u podstawy pierwszej kości śródręcza. Mogą one sprawiać ból przy ruchach kciuka.

Guzki Boucharda lokalizują się głównie w prawej ręce, jednakże ostrzejszy przebieg odnotowuje się po przeciwnej stronie. Najczęściej zmiany dotyczą palca wskazującego, rzadziej serdecznego.

 

Przyczyna

Guzki są tworami kostnymi lub chrzęstnymi pojawiającymi się w obrębie stawów palców (od drugiego do piątego). Tego typu zaburzenie może być wywołane przez szereg czynników zarówno biologicznych, jak i mechanicznych (na przykład zwyrodnienia spowodowane powtarzającymi się pracami domowymi czy pracą przy komputerze). Często towarzyszą reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

 

Kogo dotyczą

Guzki Boucharda pojawiają się zwykle po 55. roku życia – dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

 

Diagnostyka

Diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz sprawdzeniu, czy widoczne zmiany spełniają określone wymogi klasyfikacyjne, dotyczące między innymi liczby guzków i ich umiejscowienia w obrębie dłoni, a także występowania sztywności. Diagnozę stawia lekarz reumatolog.

 

Leczenie

Guzki Boucharda w zasadzie nie wymagają leczenia. Nie znikają – są przez całe życie. W fazie zaostrzeń zalecany jest wypoczynek polegający na odciążeniu palców. Często stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne. W przypadku zmiany zlokalizowanej u podstawy kciuka skutecznie pomaga miejscowe wstrzyknięcie kortykosteroidu.