UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Gwajakowiec leczniczy

Gwajakowiec leczniczyGwajakowiec leczniczy rośnie na morskich wybrzeżach tropikalnej Ameryki od Florydy aż po Wenezuelę oraz na Antylach i Wyspach Bahama.

Uprawia się go przede wszystkim w Kalifornii, na Florydzie oraz w Kolumbii, Wenezueli, a także na Tahiti i w Dominikanie.

Jest niewielkim drzewem o złożonych liściach, składających się z kilku par skórzastych, jajowatych listków. Jego efektowne, błękitne kwiaty zakwitają zebrane po kilka w pęczkach na szczytach gałązek. Owocem jest mięsista, nieco skórzasta, czerwonawożółta torebka wypełniona czarnymi nasionami.

Drewna gwajakowego używały plemiona indiańskie jeszcze w okresie prekolumbijskim, jako skutecznego środka w leczeniu kiły. W tym właśnie celu sprowadzono go do Europy. Jego ówczesne nazwy świadczą o tym jak wysoko był ceniony. Określano go nazwą świętego drewna (Lignum sanctum), drewna życia (Lignum vitae) lub drewna błogosławionego (Lignum benedictum).

W lecznictwie stosuje się obecnie zarówno drewno gwajakowe (Lignum Guajaci) jak i wydzielającą się z niego żywicę (Resina Guajaci) o brunatnym, ceglastym lub karminowym zabarwieniu.

Żywicę otrzymuje się również poprzez długotrwałe gotowanie drewna w wodzie. Sprzedaje się ją w formie niewielkich kawałków, których słodkawo-gorzki smak przechodzi stopniowo w ostry i drażniący.

Żywica gwajakowa zawiera wiele substancji leczniczych, takich jak gwajakol, gwajacyna, saponiny i olejek eteryczny bardzo zasobny w azulen, zupełnie jak nasz rodzimy rumianek.

Odwary z drewna i nalewki z żywicy stosuje się przede wszystkim w dolegliwościach reumatycznych i artretycznych. Zaleca się je także jako leki napotne, moczopędne, usprawniające przemianę materii i „czyszczące krew”.

Nalewka z żywicy ma zastosowanie w stomatologii oraz ze względu na zapach podobny do zapachu róży herbacianej – w przemyśle kosmetycznym.

 

Teresa Lewkowicz-Mosiej


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA