Nie jest objawem groźnej choroby, ale krępuje i utrudnia kontakty z innymi ludźmi. Żeby z nieprzyjemnym zapachem walczyć, trzeba poznać jego przyczynę. Bywa nią niedostateczna higiena, a także kłopoty z migdałkami czy układem pokarmowym.

 

Wiele osób próbuje zamaskować nieprzyjemny oddech żuciem gumy czy nawet natki pietruszki. Owszem, te sposoby są skuteczne, ale tylko okazjonalnie (np. po zjedzeniu dania z czosnkiem czy cebulą). Żeby tak naprawdę zniwelować przykrą woń wydobywającą się z ust, należy poznać jej przyczynę i znaleźć sposób, aby ją zwalczyć. Na początek warto sprawdzić, czy nie jest to wynik niewłaściwego dbania o higienę, czyli nieprawidłowego szczotkowania zębów, problemów z zepsutym uzębieniem lub chorymi dziąsłami, stosowania niedopasowanej protezy czy nagromadzenia kamienia nazębnego. Warto więc zacząć regularnie myć zęby po każdym posiłku, płukać jamę ustną płynami przeciwbakteryjnymi (ale niezawierającymi alkoholu) i wybrać się stomatologa (choroby zębów i przyzębia są odpowiedzialne za ponad 30 proc. przypadków nieświeżego oddechu). Jeżeli to nie pomoże...

Reklama

 

...warto zwrócić się do lekarza

Już lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie sobie z tym poradzić, choć zdarza się, że musi skierować pacjenta do innego specjalisty – gastrologa czy laryngologa. Przyczyną nieprzyjemnego oddechu mogą być bowiem zła dieta, przejadanie się, za niski odczyn pH w ustach, a także problemy z gardłem i zatokami. Również w stanach zapalnych migdałków podniebiennych w zagłębieniach migdałkowych zbiera się wydzielina ropna, która wydziela brzydki zapach. Podobnie dzieje się w przypadku kamieni migdałkowych. Przykra woń z ust może też być wynikiem zapalenia błony śluzowej gardła czy przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.

 

Inne przyczyny

Problemy gastryczne także bywają przyczyną kłopotów z brzydkim oddechem. Przede wszystkim może go powodować choroba wrzodowa lub zapalenie błony śluzowej żołądka, a także nieżyt lub grzybica przewodu pokarmowego. Dochodzą do nich zespół złego wchłaniania oraz niedostateczna ilość enzymów trawiennych wydzielanych przez wątrobę i trzustkę.

Inne przyczyny halitozy to niektóre choroby nerek (można wówczas poczuć zapach moczu) czy nieprawidłowo leczonej cukrzycy (zapach acetonu), a także miesiączka, menopauza bądź nerwica (wydziela się wówczas mniej śliny, co prowadzi do zachwiania równowagi flory bakteryjnej w jamie ustnej i zwiększonego wydzielania związków siarki), wybrane diety odchudzające (powodujące odwodnienie organizmu), palenie papierosów i stosowanie niektórych leków (np. na nadciśnienie).

 

Jak sobie poradzić z halitozą?

Przede wszystkim należy zlikwidować przyczynę tej dolegliwości (np. poprzez antybiotykoterapię). Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Dobrym sposobem jest też zakup tabletek z cynkiem, odpowiednich płynów do ust i innych preparatów przywracających świeży oddech.