Herbata to nie tylko świetny napój, ale także surowiec, którego używa się w np. w kosmetyce. Herbata na także wpływ na nasze zdrowie. Aby jednak cieszyć się jej dobroczynnymi właściwościami, musimy sporo się nieco o niej dowiedzieć.

 

Herbata jest wiecznie zieloną rośliną występującą w Chinach, Tybecie i północnych Indiach. Wyróżnia się dwie główne odmiany herbaty: tę o małych liściach, znaną jako herbata chińska, która rośnie w chłodnych, wysokogórskich regionach środkowych Chin i Japonii oraz herbatę assamską, o szerokich liściach, której najbardziej służy wilgotny, tropikalny klimat północno-wschodnich Indii oraz prowincji Szeczuan i Yunnan w Chinach. Roślina ma ciemnozielone błyszczące liście i małe białe kwiatki. Istnieją też liczne mieszańce obu gatunków.

 

Rodzaje herbat

  • herbata biała – delikatny aromat i smak zawdzięcza pominięciu procesu fermentacji. Do jej produkcji używa się wyłącznie młodych, nierozwiniętych pączków, zbieranych wczesną wiosną;
  • zielona – również nie jest poddawana fermentacji. Dzięki temu zachowuje bogaty skład oraz łagodny smak;
  • żółta – wciąż mało znana, podlega częściowej fermentacji;
  • czerwona – ze względu na proces produkcji znajduje się pomiędzy herbatami zielonymi, a czarnymi;
  • herbata pu-erh – uznawana za herbatę czerwoną, tak naprawdę tworzy odrębny rodzaj herbaty;
  • czarna – Bardzo popularna w naszym kraju. Kolor, smak i aromat zawdzięcza pełnemu procesowi fermentacji;
  • yerba mate – południowoamerykański odpowiednik czarnej herbaty. Produkowana z liści ostrokrzewu paragwajskiego pochodzącego z południowej Brazylii, Paragwaju lub Argentyny;
  • rooibos – napój produkowany z południowoafrykańskiej rośliny rooibos. Jej nazwa oznacza „czerwony krzew”;
  • lapacho – napój pochodzący z Ameryki Południowej, wytwarzany z kory drzewa lapacho.
  • honey bush –podobny do herbaty napój wywodzący się z Gór Przylądkowych w Afryce Południowej. Nazwa rośliny oznacza miodokrzew i pochodzi od żółtych miododajnych kwiatów.

Reklama

 

Działanie

Wszystkie rodzaje herbat zawierają dodającą energii kofeinę. Mają w swoim składzie także przeciwutleniające związki, które chronią organizm przed chorobami serca, osłabiają odkładanie się złego cholesterolu w tętnicach (dlatego zmniejszają ryzyko miażdżycy i zawału serca). Herbata opóźniają także procesy starzenia i zabija bakterie w jamie ustnej. Zawiera sporo witamin i soli mineralnych.

 

Dobra czy zła?

Najważniejsza jest jakość suszu. Najwięcej właściwości mają herbaty liściaste, sypane. Jeżeli wolimy herbatę ekspresową, to kupmy tę z najwyższej jakościowo półki. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że produkt nie jest uzyskany z odpadów herbacianych i zachowa swoje dobroczynne działanie.

 

Uprawa

Najlepsze jakościowo liście pochodzą z upraw zlokalizowanych powyżej 2000 m n.p.m. Bardzo ważny jest też moment zbioru listków. Im młodsze liście– tym bardziej wartościowy otrzymywany z nich napar. A to dlatego, że posiadają one więcej olejków eterycznych, a mniej garbnika (w większej ilości przyczynia się on do pogorszenia smaku herbaty). Najcenniejsze liście to tzw. flesze, czyli pączek liściowy i dwa najmłodsze liście na gałązce.

 

Po czym poznać dobrą herbatę

  • Herbata zielona – liście powinny mieć kolor od srebrzystego do ciemnozielonego, najlepiej z połyskiem. Im jaśniejsza barwa liści, tym lepsza herbata. Także dokładne skręcenie wskazuje na wysoką jakość suszu;
  • Herbata czarna – liście powinny być czarne z błyszczącym odcieniem pomarańczowym, granatowym lub czerwonym. Nie kupujmy herbaty, która ma matowy, szarawy, odcień. Taka herbata została w procesie produkcyjnym wyjałowiona z soku;
  • Herbata czerwona – Liście powinny mieć charakterystycznie zabarwione brzegi;
  • Herbata biała – liście powinny mieć jasną, srebrzystą barwę oraz delikatny puszek.

 

Herbata jak kosmetyk

Cenne właściwości herbaty coraz częściej są też wykorzystywane do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Do tego celu stosuje się głównie białą i zieloną herbatę, które ma najwięcej wartościowych substancji.