Hipoglikemia (niedocukrzenie) to stan wywołany najczęściej leczeniem insuliną lub innymi lekami przeciwcukrzycowymi, a także głodówką, nowotworami (insulinoma) i niewydolnością nadnerczy. Charakteryzuje się niebezpiecznym dla zdrowia (a w niektórych przypadkach – nawet dla życia) spadkiem stężenia glukozy we krwi.

 

O hipoglikemii mówimy, gdy ilość glukozy we krwi wynosi poniżej 55 mg, jednak jej pierwsze objawy pojawiają się już przy 70 mg. Organizm nie potrafi wtedy normalnie funkcjonować i włącza system obronny, który ma uruchomić produkcję glukozy. Zaczyna działać między innymi adrenalina, która powoduje uwalnianie glukozy z glikogenu, czy kortyzol, który zmniejsza zużycie glukozy w komórkach.

 

Objawy hipoglikemii:

  • osłabienie

  • silne uczucie głodu

  • silne poty

  • dreszcze, pieczenie

  • przyspieszona akcja serca

  • zaburzenia koordynacji ruchowej

  • zaburzenia koncentracji, mowy, orientacji

  • senność

  • w skrajnych przypadkach, jeśli chory nie otrzyma na czas pomocy, może dojść do utraty świadomości i śpiączki (poniżej 30 mg glukozy we krwi), a nawet śmierci (poniżej 20 mg).
Reklama

 

Jakie są przyczyny wystąpienia hipoglikemii?

Niedocukrzenie najczęściej pojawia się u osób, które cierpią na cukrzycę typu 1 lub problemy endokrynologiczne. Często jest to wynik złego dawkowania insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych, niedożywienia, opóźnienia posiłku albo zbyt dużego wysiłku. Jednym z powodów hipoglikemii jest również spożycie alkoholu (także w przypadku osób, które nie chorują na cukrzycę, zwłaszcza gdy alkohol zostaje wypity na czczo).

 

Leczenie

Osoby, którym grozi niedocukrzenie, powinny stale, regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi, szczególnie przed snem lub dużym wysiłkiem fizycznym, a także w przypadku okazjonalnych zmian w codziennej diecie.

Jeśli wystąpi hipoglikemia, a chory wciąż jest przytomny, należy podać mu glukozę, słodki napój lub przekąskę. Po tymczasowym unormowaniu stanu zdrowia chory powinien spożyć porcję węglowodanów i bardzo uważnie monitorować tego dnia glikemię.

W przypadku utraty przytomności, należy dożylnie podać 20-procentowy roztwór glukozy, a potem wlew 10-procentowego roztworu glukozy.

 

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 nie powinny otrzymywać glukagonu! Nie wolno go także podawać osobom, które wcześniej spożywały alkohol.