Jak skutecznie przeciwdziałać objawom niskiego ciśnienia tętniczego?

 

Niedociśnienie nie jest właściwie uznawane za chorobę, ale potrafi być bardzo dokuczliwe i zaburza normalne funkcjonowanie. O hipotonii mówimy wtedy, gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 90 mmHg, a rozkurczowe poniżej 60 mmHg. Oczywiście nie wszyscy jednakowo znoszą takie spadki ciśnienia – niektórzy wcale tego nie rejestrują, ale są też tacy, którzy bardzo cierpią z tego powodu. Niedociśnienie może mieć podłoże konstytucjonalne i wynikać z małej elastyczności ścian naczyń. Bywa jednak, że spadek ciśnienia jest wynikiem jakiejś szczególnej, przejściowej sytuacji.

Na przykład długotrwale przebywanie na słońcu, silny stres lub zmęczenie, duża utrata płynów (biegunka, wymioty, leki odwadniające) – wszystko to może doprowadzić do przykrych objawów wynikających ze zbyt niskiego ciśnienia. Oprócz ogólnego złego samopoczucia może wystąpić ból i zawroty głowy, mroczki przed oczami, pocenie się, nudności, zaburzenia koncentracji aż do omdlenia. Objawy te mogą mieć różny stopień nasilenia i czas trwania, a sposób ich likwidowania zależy od przyczyny zaburzeń. Niskie ciśnienie może być też symptomem innej choroby – np. serca.

Jeśli to jest wykluczone i mamy do czynienia z tzw. niedociśnieniem samoistnym, to nie ma na to bezpiecznego i skutecznego lekarstwa. Można jedynie złagodzić nasilenie tej przypadłości poprzez odpowiedni styl życia. Ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety – lekkostrawnej, bogatej w warzywa oraz dzielenie posiłków na więcej mniejszych porcji. Trzeba pamiętać o zapewnieniu organizmowi wystarczającej ilości płynów, których spożycie bezwzględnie należy zwiększyć po większym wysiłku i w czasie upałów. Zażywanie jak największej ilości ruchu na świeżym powietrzu, kąpiele w morzu lub choćby poranne chłodne natryski pomogą odzyskać chęć do życia. Niektórym pomaga kawa albo mocniejsze napary herbaciane. Uznając jednak kawę za używkę, nie można przesadzać z jej ilością, tym bardziej że niektóre osoby źle ją tolerują. Warto szukać swojego sposobu poprawiającego nie najlepsze samopoczucie wynikające z niskiego ciśnienia.