UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

In vitro ma wpływ na życie intymne

In vitro ma wpływ na życie intymneNa dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego amerykańscy naukowcy ujawnili rezultaty badań, z których wynika, że kobiety poddające się metodom sztucznego zapłodnienia in vitro skarżą się na pogorszenie jakości życia intymnego.

 

Do takich wniosków doszli specjaliści z Centrum Promocji Zdrowia Seksualnego na Uniwersytecie Indiany. Taka sytuacja może wynikać ze stymulacji hormonalnej, której pacjentki są poddawane w celu wywołania owulacji.

W ramach badań kwestionariusz internetowy musiało wypełnić 270 kobiet, 127 par starających się o dziecko metodą in vitro oraz 70 pracowników placówek medycznych – lekarze, pielęgniarki, specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego oraz inne osoby, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami.

Reklama
Reklama

 

Pacjentki musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące życia intymnego. Okazało się, że kobiety próbujące zajść w ciążę metodą in vitro skarżyły się na zmniejszony popęd seksualny, odczuwały też mniejszą satysfakcję ze zbliżenia, rzadziej osiągały orgazm i częściej doświadczały nieprzyjemnych doznań, takich jak suchość w pochwie lub ból podczas stosunku. Te problemy się nasilały, jeśli metoda in vitro była stosowana przez dłuższy czas.

– Seks wiąże się i z przyjemnością, i z reprodukcją, ale w przypadku osób starających się o dziecko przyjemność schodzi na plan drugi – komentuje Nicole Smith z Centrum Promocji Zdrowia Seksualnego. – Osoby korzystające z metod wspomaganego rozrodu często wspominają, że czują się jak eksperyment naukowy, ponieważ stosowane są wtedy hormony, a seks musi być dokładnie zaplanowany i zsynchronizowany. To może być stresujące, często jest nieromantyczne i źle wpływa na związki.

Z kolei współautorka badania, Jody Lyneé Madeira, powiedziała:

– Wiedza na temat, jak niepłodność wpływa na życie seksualne, jest niewielka. Wszyscy skupiają się raczej na tym, jak wpływa to na związek w wymiarze społecznym, ale sfera seksualna także jest bardzo ważna. Pacjentom pomoże świadomość, że nie są z tym sami.

Dlatego Madeira zaleca, aby lekarze już na początku informowali osoby decydujące się na in vitro, jaki wpływ ten zabieg może mieć na ich życie intymne, i wspomagali te pary, udzielając im porad.

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA