UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Jakie ogólne badania należy wykonywać w profilaktyce nowotworowej oprócz mammografii i cytologii? I jak często? Jestem osobą z grupy ryzyka.

Jakie ogólne badania należy wykonywać w profilaktyce nowotworowej oprócz mammografii i cytologii? I jak często? Jestem osobą z grupy ryzyka.

Co znaczy w tym przypadku "osoba z grupy ryzyka"? Każdy rodzaj nowotworu ma inny zakres badań profilaktycznych i inną grupę ryzyka. Jeżeli sprawa np. dotyczy sutka lub jelita grubego, to przede wszystkim warto wykonać badanie genetyczne oceniające wysokość ryzyka. W przypadku niektórych nowotworów pomocne są badania markerów. Każda osoba musi być traktowana indywidualnie z uwzględnieniem obciążeń rodzinnych, środowiskowych (np. szkodliwości na stanowisku pracy, palenia papierosów) oraz aktualnego stanu zdrowia. W każdym przypadku w ramach szeroko pojętej profilaktyki należy zastosować się do zasad zdrowego stylu życia, które m.in. poprzez właściwą dietę oraz zaprzestanie palenia  zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworu.