UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Jedzenie ryb kontra migotanie przedsionków

Jedzenie ryb kontra migotanie przedsionkówRegularne spożywanie ryb zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków pod warunkiem, że zachowa się umiar – ogłoszono w Atenach podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Rytmu Serca EHRA EUROPACE.

 

Już wyniki wielu wcześniejszych badań wskazywały, że jedzenie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 wywiera korzystny wspływ na kondycję serca.

Badacze kierowani przez dr Thomasa Rixa – duńscy lekarze z Aalborg University Hospital – postanowili sprawdzić, czy zbyt częste jedzenie ryb nie wywołuje efektu odwrotnego od zamierzonego. Badanie to objęło ponad 57 tys. Duńczyków, a jego głównym celem było zbadanie zależności pomiędzy dietą a rozwojem chorób nowotworowych. W celu zebrania informacji o migotaniu przedsionków naukowcy sięgnęli także do Narodowego Rejestru Pacjentów, zawierającego diagnozy stawiane Duńczykom zarówno przy wypisach ze szpitali, jak i podczas udzielania pomocy ambulatoryjnej i zwykłych wizyt w przychodniach.

Reklama
Reklama

 

Okazało się, że krzywa obrazująca zależność pomiędzy spożyciem kwasów tłuszczowych omega-3 a ryzykiem pojawienia się migotania przedsionków ma kształt litery U. Najmniej zagrożone wystąpieniem migotania przedsionków były osoby, których dieta zawierała około 0,63 g kwasów omega-3 na dobę, co odpowiada dwóm posiłkom złożonym z tłustych ryb na tydzień.

– Wyjaśnienie mechanizmu biologicznego odpowiadającego za zwiększanie się ryzyka migotania przedsionków wraz ze wzrostem spożycia kwasów omega-3 powyżej 0,63 g na dobę wymaga jeszcze dalszych badań – zastrzega dr Rix.

Migotanie przedsionków dotyczy ponad 6 mln Europejczyków. Schorzenie to wiąże się z istotnym obniżeniem jakości życia i ze zwiększoną śmiertelnością. Opracowanie wytycznych dietetycznych, które pomogłyby skutecznie zapobiegać migotaniu przedsionków, mogłoby więc w istotny sposób podnieść poziom zdrowia publicznego Europejczyków.

 

Źródło: European Society of Cardiology


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA