Wiele osób ma problemy z rozróżnieniem rodzaju kaszlu. A to ważne – bo od tego, czy kaszel jest mokry czy suchy zależy dobór leków. Rodzaj kaszlu świadczy także o zaawansowaniu infekcji, na którą cierpimy.

 

Kaszel jest na tyle powszechną przypadłością, że rzadko zastanawiamy się nad mechanizmem jego powstawania. A jest to po prostu odruch obronny naszego organizmu, który w ten sposób reaguje na podrażnienie czy uszkodzenie błony śluzowej górnych i dolnych dróg oddechowych. Dlatego musimy pamiętać, iż pomimo że kaszel bywa męczący i nieprzyjemny, jest on naszym sprzymierzeńcem i pojawia się wtedy, gdy istnieje jakieś zagrożenie dla naszego organizmu.

Zazwyczaj jest bowiem objawem choroby.

Kaszel suchy oznacza najczęściej, że właśnie złapaliśmy infekcję. Kaszel mokry pojawia się po kaszlu suchym, w późniejszej fazie infekcji, świadczy o jej zaawansowaniu, bądź o zakażeniu bakteryjnym.

Reklama

 

Kaszel suchy

jest połączony z uczuciem podrażnienia tchawicy – tak jakby głęboko w gardle coś nas łaskotało. To powoduje ataki duszącego kaszlu lub ciągłe pokasływanie. Kaszel suchy jest męczący, brzmi jak poszczekiwanie i nie jest połączony z odksztuszaniem wydzieliny. Występuje na początku infekcji (po 2-3 dniach zwykle zmienia się w mokry), jednak może być także sygnałem alergii lub astmy (zwłaszcza, gdy ataki nasilają się w nocy).

Ale przyczyną suchego kaszlu może być nie tylko infekcja dróg oddechowych. Towarzyszy on również niewydolności serca, a może być reakcją na przyjmowanie leków (np. na nadciśnienie).

Zazwyczaj po 2-3 dniach pojawia się wydzielina, a kaszel suchy zamienia się w mokry.

 

Kaszel mokry

jest spowodowany przez podrażnione receptory nerwowe, które znajdują się w przełyku. Ma za zadanie oczyszczenie z wydzielin drogi oddechowe, co ułatwia wymianę gazową. Wraz z nią usuwane są żywe i martwe drobnoustroje, które przyczyniły się do rozwoju choroby.

Ze względu na obecność wydzieliny kaszel mokry nazywany jest także produktywnym. Wydzielina to lepka i gęsta substancja, o różnym zabarwieniu – może być biała, żółta, zielonkawa, a nawet podbarwiona krwią.

Kaszel mokry jest głębszy, o nieco bulgoczącym dźwięku niż suchy.

 

Leczenie

W leczeniu kaszlu suchego, spowodowanego infekcją, warto zażywać syropy - np. z cebuli, płukać gardło naparami z ziół i stosować środki nawilżające gardło (często pomaga ssanie zwykłych cukierków-szklaków, co „naoliwi” gardło).

Aby wyleczyć kaszel mokry należy stosować środki mukolityczne, czyli preparaty rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej usunięcie (nie stosować na noc). W zaawansowanym stadium lekarz często przepisuje antybiotyki.

W leczeniu kaszlu mokrego ważne jest nawadnianie organizmu. To także ułatwia rozrzedzenie wydzieliny, a w konsekwencji odkrztuszanie.

Uwaga – długo utrzymujący się kaszel suchy wymaga konsultacji lekarza, gdyż może być objawem różnych groźnych chorób.