Rozwija się przez wiele lat i w efekcie przyzwyczajamy się do niego, a przecież kiedy kaszel trwa dłużej niż 8 tygodni, jest to sygnał, aby zasięgnąć porady lekarza. Nie należy go bagatelizować, gdyż jest oznaką wielu poważnych chorób i zmian w organizmie.

 

Kaszel jest obroną organizmu przed czynnikami, które drażnią zakończenia nerwowe znajdujące się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Nasze ciało chroni je w ten sposób przed działaniem szkodliwych substancji zawartych na przykład w dymie papierosowym.

Kaszel palacza jest drażniący, uporczywy i gwałtowny. Towarzyszą mu również duszności i problemy z tak zwanym pełnym oddechem. Odruch odkasływania występuje najczęściej rano, tuż po przebudzeniu, i może trwać do południa. Dzieje się tak dlatego, że organizm próbuje się pozbyć zalegającej w oskrzelach wydzieliny, która zbiera się podczas snu. Kaszel powoduje wyrzucanie pod dużym ciśnieniem powietrza z zanieczyszczeniami i zgromadzonym w górnych drogach oddechowych śluzem. Stan ten pogarsza się z upływem lat, a odksztuszanie staje się coraz trudniejsze. Początkowo kaszel powoduje wypluwanie przez palacza wydzieliny śluzowej, a z biegiem czasu plwociny mogą się stawać ropne lub zabarwione krwią.

Reklama

 

Skąd ten kaszel?

Dym papierosowy zawiera około 5 tysięcy niebezpiecznych dla zdrowia substancji, mających negatywny wpływ na organizm człowieka. Do szczególnie toksycznych związków chemicznych wchodzących w jego skład należą:

  • nikotyna (alkaloid roślinny; szkodliwa substancja, która pobudza receptory nerwowe),
  • substancje smoliste (przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych),
  • tlenek węgla (jego wdychanie zmniejsza ilość tlenu w organizmie człowieka).

Pod wpływem dymu papierosowego podrażniane są receptory w błonie śluzowej oraz układ nerwowy. Następnie dochodzi do skurczów zwieraczy gardła, zwężenia światła oskrzeli i zwiększonej produkcji wydzieliny. To wszystko prowadzi do nasilonego, duszącego kaszlu palacza, a w konsekwencji do poważnych chorób, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma oskrzelowa, nowotwory oraz rozedma i gruźlica płuc.

 

Jak z nim walczyć?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby oczywiście rzucenie nałogu. Jednak osoby, którym trudno tego dokonać, powinny się częściej poddawać badaniom lekarskim oraz zwracać baczniejszą uwagę na wszelkie zachodzące zmiany, zwłaszcza te dotyczące kaszlu. Do skorzystania z konsultacji lekarskiej powinien skłonić każdy przewlekły kaszel (trwający dłużej niż 8 tygodni). Jego ataki można doraźnie łagodzić środkami powlekającymi błony śluzowe gardła. W zależności od tego, czy kaszel jest mokry, czy suchy, stosuje się też odpowiednie metody doraźnej pomocy. Przy kaszlu mokrym należy zadbać o właściwe nawadnianie organizmu, co pomoże rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Ulgę przynosi również oklepywanie pleców. Natomiast w kaszlu suchym zalecane są preparaty hamujące odruch wykrztuszania. Warto się również zainteresować dostępnymi na rynku suplementami zmniejszającymi szkodliwe skutki palenia, np. preparatem Dla palących, który jest zalecany czynnym i biernym palaczom oraz osobom w trakcie rzucania palenia.

 

 Więcej na stronie www.palenietytoniu.pl.