UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • 7 sposobów jak zadbać o dobry wzrok

  O wzrok należy dbać cały czas, chociaż sama do niedawna tego nie robiłam.No ale cóż. Czlowiek mądry po szkodzie. Okulary są, widzę lepiej. Staram się...
  Aldona
 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo

Kawa pomaga zestresowanym kobietom?

Kawa pomaga zestresowanym kobietom?Naukowcy z Wielkiej Brytanii twierdzą, że kobiety pijące kawę mogą lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych niż te, które piją napoje bezkofeinowe. Jeżeli chodzi o mężczyzn, jest dokładnie na odwrót.

Kofeina zawarta w kawie zwalcza znużenie i działa jak stymulant. Wcześniejsze badania sugerowały, że może również chronić przed uszkodzeniem wątroby, cukrzycą, chorobą Alzheimera i stanami zapalnymi, takimi jak np. dna moczanowa

Doktor psychologii Lindsay St Claire i jej koledzy z Uniwersytetu w Bristolu postanowili sprawdzić działanie kawy zawierającej kofeinę na ludzi znajdujących się w sytuacjach wywołujących silny stres, np. w miejscu pracy.

64 osoby biorące udział w eksperymencie podzielono na pary tej samej płci i w podobnym wieku. Następnie przydzielono im zadania, wśród których znalazły się między innymi testy pamięci, układanie puzzli czy zadania negocjacyjne. Aby zwiększyć presję, zapowiedziano, że wszyscy będą musieli publicznie przedstawić uzyskane rozwiązania.

Parom podano kawę bezkofeinową, ale połowie z nich dodano do napoju kofeinę. Przez cały czas trwania eksperymentu monitorowano osiągane rezultaty.

Naukowcy byli ciekawi, czy konsumpcja kofeiny wpływa na odczuwany poziom stresu i wydajność. Ponieważ wiadomo, że obie płcie inaczej radzą sobie ze stresem – mężczyźni preferują postawę „walcz lub uciekaj”, a kobiety „zaopiekuj się i zaprzyjaźnij” – chodziło przy okazji o sprawdzenie, czy teoria odnosząca się do kobiet jest słuszna.

Wyniki wykazały, że damskie pary spożywające kawę z kofeiną ułożyły puzzle o 100 sekund szybciej od tych, które piły kawę bez kofeiny. Natomiast w przypadku mężczyzn, to panowie pijący „prawdziwą” kawę byli o 20 sekund wolniejsi od tych, którzy dostali napój bez kofeiny. Co więcej, kofeina zawarta w kawie sprawiła, że mężczyźni znacznie gorzej radzili sobie z zadaniami pamięciowymi.

Naukowcy doszli do przekonania, że podczas spotkań biznesowych zdominowanych przez mężczyzn podawanie nieograniczonych ilości kawy nie jest najlepszym pomysłem. Ostrzegają, że może to nawet prowadzić do sytuacji, w której panowie „niechcący sabotują sojusze, które stworzyli w celu rozwiązania stresujących problemów”.

Opisany tu eksperyment jest jednym z wielu przeprowadzanych przez zespół dr St Claire badający wpływ stresu na jednostki, pary i grupy. Jak się okazuje, mężczyźni są bardziej bezbronni wobec stresu, aczkolwiek lepiej radzą sobie w pracy grupowej. Ci, którzy pili kawę z kofeiną, wypadali lepiej, pracując indywidualnie.

 

Źródło: www.physorg.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA