UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Kawa pomaga zestresowanym kobietom?

Kawa pomaga zestresowanym kobietom?Naukowcy z Wielkiej Brytanii twierdzą, że kobiety pijące kawę mogą lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych niż te, które piją napoje bezkofeinowe. Jeżeli chodzi o mężczyzn, jest dokładnie na odwrót.

Kofeina zawarta w kawie zwalcza znużenie i działa jak stymulant. Wcześniejsze badania sugerowały, że może również chronić przed uszkodzeniem wątroby, cukrzycą, chorobą Alzheimera i stanami zapalnymi, takimi jak np. dna moczanowa

Doktor psychologii Lindsay St Claire i jej koledzy z Uniwersytetu w Bristolu postanowili sprawdzić działanie kawy zawierającej kofeinę na ludzi znajdujących się w sytuacjach wywołujących silny stres, np. w miejscu pracy.

64 osoby biorące udział w eksperymencie podzielono na pary tej samej płci i w podobnym wieku. Następnie przydzielono im zadania, wśród których znalazły się między innymi testy pamięci, układanie puzzli czy zadania negocjacyjne. Aby zwiększyć presję, zapowiedziano, że wszyscy będą musieli publicznie przedstawić uzyskane rozwiązania.

Parom podano kawę bezkofeinową, ale połowie z nich dodano do napoju kofeinę. Przez cały czas trwania eksperymentu monitorowano osiągane rezultaty.

Naukowcy byli ciekawi, czy konsumpcja kofeiny wpływa na odczuwany poziom stresu i wydajność. Ponieważ wiadomo, że obie płcie inaczej radzą sobie ze stresem – mężczyźni preferują postawę „walcz lub uciekaj”, a kobiety „zaopiekuj się i zaprzyjaźnij” – chodziło przy okazji o sprawdzenie, czy teoria odnosząca się do kobiet jest słuszna.

Wyniki wykazały, że damskie pary spożywające kawę z kofeiną ułożyły puzzle o 100 sekund szybciej od tych, które piły kawę bez kofeiny. Natomiast w przypadku mężczyzn, to panowie pijący „prawdziwą” kawę byli o 20 sekund wolniejsi od tych, którzy dostali napój bez kofeiny. Co więcej, kofeina zawarta w kawie sprawiła, że mężczyźni znacznie gorzej radzili sobie z zadaniami pamięciowymi.

Naukowcy doszli do przekonania, że podczas spotkań biznesowych zdominowanych przez mężczyzn podawanie nieograniczonych ilości kawy nie jest najlepszym pomysłem. Ostrzegają, że może to nawet prowadzić do sytuacji, w której panowie „niechcący sabotują sojusze, które stworzyli w celu rozwiązania stresujących problemów”.

Opisany tu eksperyment jest jednym z wielu przeprowadzanych przez zespół dr St Claire badający wpływ stresu na jednostki, pary i grupy. Jak się okazuje, mężczyźni są bardziej bezbronni wobec stresu, aczkolwiek lepiej radzą sobie w pracy grupowej. Ci, którzy pili kawę z kofeiną, wypadali lepiej, pracując indywidualnie.

 

Źródło: www.physorg.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA