Skręcenie kostki (stawu skokowego) to bardzo częsta kontuzja, zwłaszcza u sportowców. Często też występują po niej powikłania, takie jak na przykład niestabilność stawu. Sama kontuzja ma tendencje do odnawiania się. Na szczęście nie musi tak być. Odpowiednia rehabilitacja potrafi zdziałać cuda. Dlatego bardzo ważne jest przemyślane postępowanie po urazie.

 

Skręcić kostkę możne każdy i to na prostej drodze. Sprzyja temu uprawianie sportu, ale także źle dobrane obuwie, między innymi noszenie zbyt wysokich obcasów.

Do skręcenia dochodzi na skutek złego ustawienia stopy względem podłoża, na przykład podczas biegu, zeskoku, szybkiego chodu. Następuje wówczas uszkodzenie torebkowo-więzadłowe części przyśrodkowej lub bocznej stabilizatorów stawowych albo tak zwany uraz skrętny.

 

Objawy

Objawem jest obrzęk, krwiak i ból nasilający się przy próbie wykonania ruchu.

Reklama

 

Leczenie

Przy lżejszych urazach, w których nie ma wskazań do unieruchomienia stawu, a także po zdjęciu opatrunku lub gipsu, warto stosować leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Pomogą one usunąć obrzęk, złagodzą ból i sprawią, że chodzenie stanie się łatwiejsze. Proces leczenia można również wspomóc zimnymi okładami (mogą to być na przykład kawałki lodu owinięte w ręcznik).

W przypadku ciężkiej kontuzji i wystąpienia dużego obrzęku wokół kostki, trzeba zgłosić się do chirurga, który prawdopodobnie zaleci unieruchomienie stawu na parę tygodni. Po urazie najważniejsze jest więc usztywnienie oraz odciążenie kończyny.

 

Dlaczego usztywnienie?

Usztywnienie pozwala na prawidłowe zagojenie się tkanek i chroni przed kolejnym urazem. Pamiętajmy, że długotrwałe unieruchomienie prowadzi do uszczerbku nie tylko mięśni, ale także tkanki chrzęstnej i ścięgien oraz powoduje osłabienie koordynacji ruchowej.

 

Powrót do zdrowia

Dobrym zabezpieczeniem w takich wypadkach jest obuwie ze sztywną, sznurowaną cholewką oraz wyprofilowany miękki koreczek pod piętę. Wkładka taka, mająca wysokość pół centymetra, powinna podpierać zewnętrzną krawędź pięty. Należy ją używać przez 3 miesiące po skręceniu stawu.

Ważna jest też rehabilitacja, przede wszystkim ćwiczenia, które można wykonywać we własnym zakresie (o tym zadecyduje lekarz) tak często, jak to tylko możliwe. Oczywiście należy ćwiczyć na boso lub w skarpetach.

 

Powikłania

Po kolejnym skręceniu staw skokowy staje się bardziej podatny na następne urazy. Częste skręcanie kostek niszczy staw, skazuje na nadmierną pracę więzadła i mięśnie stabilizujące. Może to prowadzić do niesymetrycznego obciążania ścięgna piętowego, zwanego ścięgnem Achillesa, oraz do zmian zwyrodnieniowych (achillodynia) lub do zapalenia okolicznych tkanek otaczających ścięgno.