UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde
 • Kiedy można orzec ubezwłasnowolnienie

  Witam
  Od dłuższego czasu żona zaciąga długi i bierze pożyczki. Dwa lata temu zrobiłem rozdzielność majątkową. Pomimo tego nadal zaciąga długi. Byliśmy ...
  M
 • Jak długo gotować wodę, by nie pogorszyć jej smaku...

  Obecnie w wodociągowej wodzie jest stosunkowo mało fluoru, bo wodę czyści się ozonem i w ogóle bardziej przyjaźnie. Ozon dość szybko się rozkłada, wię...
  Pawcio

Kierownica dla zestresowanych kierowców

Kierownica dla zestresowanych kierowcówBezpieczeństwo ruchu drogowego zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest stan zdrowia osób kierujących pojazdami mechanicznymi. Zespół badawczy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium wspomagany przez naukowców z Grupy BMW stworzył kierownicę wyposażoną w zestaw czujników, które umożliwiają monitorowanie stanu zdrowia kierowcy. Dzięki temu może on przejść podstawowe badanie medyczne w czasie jazdy samochodem. Urządzenie może być również wykorzystywane do wykrywania zbliżającego się momentu utraty przytomności lub zawału serca.

 

System, który został stworzony przez bawarskich naukowców, jest w stanie zbadać tętno kierowcy, przewodzenie skóry i saturację krwi dzięki czujnikom umieszczonym w kole kierownicy. Zbierane dane są przekazywane do mikrokontrolera drogą radiową i wyświetlane na istniejącym wyświetlaczu pokładowego komputera samochodu.

Reklama
Reklama

 

W przeszłości powstawały już systemy, których zadaniem był między innymi pomiar poziomu stresu w czasie jazdy. Żaden z nich nie został jednak wdrożony do produkcji seryjnej. Tym razem, dzięki integracji czujników z kierownicą, naukowcom udało się uniknąć żmudnego zakładania ich na ciało kierowcy.

Wyniki pierwszych testów są bardzo obiecujące – czujniki w kierownicy przekazywały dane dotyczące stanu zdrowia kierowcy przez 4/5 czasu jazdy.

– Chcielibyśmy stworzyć system, dzięki któremu pojazd jest w stanie wykryć, że kierowca nie czuje się dobrze, a następnie samodzielnie podjąć odpowiednie kroki – mówi profesor Lueth, jeden z twórców systemu. – Na przykład, jeżeli system wykryje, że kierowca odczuwa silny stres, może zablokować rozmowy telefoniczne czy ściszyć radio. W przypadku poważniejszych dolegliwości mógłby włączać światła awaryjne, zmniejszać prędkość jazdy czy nawet rozpocząć procedurę awaryjnego zatrzymania pojazdu.

 

Źródło: Sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA