UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Kobiecy smutek negatywnie wpływa na jej związek

Kobiecy smutek negatywnie wpływa na jej związekDepresja niszczy związki intymne. Osoba, która cierpi z powodu depresji, może być zamknięta w sobie, przesadnie wymagająca, a nawet wroga – i często niewiele daje od siebie. Depresja odsuwa partnerów od siebie. Schorzenie to sprawia, że tracimy zdolność do dostrzegania uczuć i myśli innych osób. Osłabia „empatyczną dokładność”, co z kolei może pogłębić wyobcowanie i samą depresję.

 

Troje naukowców z Izraela – Reuma Gadassi, Nilly Mor oraz Eshkol Rafaeli – chcieli lepiej zrozumieć tę dynamikę w związkach. Uzyskali zaskakujące wyniki:

– Mamy tu do czynienia z oddziaływaniem partnera – tłumaczy psycholog Gadassi. – Kobieca depresja burzy ocenę empatyczną u kobiet, ale również ma wpływ na tę ocenę u partnera. Negatywny wpływ.

W badaniu wzięło udział 50 heteroseksualnych par, które żyły ze sobą w małżeństwie lub w wolnym związku przez średnio 5 lat. Pierwszy etap badania polegał na wypełnieniu kwestionariusza w celu ustalenia poziomu depresji badanych. Następnie przetestowano ich percepcję interpersonalną zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w codziennym życiu.

W laboratorium każda para odbyła 12-minutową rozmowę, która była nagrywana. Najpierw jedna z osób prosiła drugą o pomoc, a po 6 minutach role się odwracały – osoba, która potrzebowała pomocy, stawała się pomagającą. Po 12 minutach każda z osób indywidualnie oglądała nagranie oraz sporządzała notatki dotyczące uczuć i przemyśleń na temat partnera i własnej osoby. Notatki te były czytane i ocenione przez naukowców.

Reklama
Reklama

 

W drugiej części eksperymentu każdy z jego uczestników został poproszony o prowadzenie dziennika (jeden wpis dziennie przez 21 dni). Należało się odnieść do zapisanych na liście negatywnych i pozytywnych uczuć dotyczących związku, zarówno pod kątem własnej osoby, jak i osoby partnera (w skali 1–5). Wpisy te podlegały ocenie „empatycznej dokładności”.

Na podstawie danych z obu części eksperymentu naukowcy stwierdzili, że im większa depresja została stwierdzona u partnerki, tym mniej dokładnie odczytywała ona uczucia swojego partnera. Depresja u mężczyzn nie miała wpływu na ich „empatyczną dokładność” – co jednak nie sugeruje, że smutek mężczyzny nie ma wpływu na związek.

– Jest to jednak inny rodzaj wpływu – mówi Gadassi.

Najbardziej zaskakujące odkrycia dotyczą codziennych zapisków dokonywanych przez uczestników eksperymentu. Gdy kobiety miały kiepski nastrój, a ich wrażliwość była stępiona, partnerzy również stawali się mniej empatyczni. Dlatego – gdy depresja dotyka kobiet – ich związek cierpi bardziej.

Wnioski z tego eksperymentu są dość ważne – mówią, że nie da się zrozumieć depresji, nie biorąc pod uwagę płci pacjenta. Nie można również leczyć depresji indywidualnie, jeżeli kobieta, która cierpi z jej powodu, żyje w stałym związku. Terapii należy poddać obu partnerów.

 

Źródło: Physorg.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA