UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Kolka żółciowa

Przyczyną tej dolegliwości jest kamica żółciowa. Większość chorych nie ma żadnych objawów przez długie lata, niekiedy przez całe życie. Kamienie tworzą się głównie w pęcherzyku żółciowym. Objawy występują w momencie przechodzenia kamieni przez przewód żółciowy, powodując jego niedrożność. Przejściowe zatkanie przewodu daje ból kolkowy, trwałe natomiast jest przyczyną zapalenia pęcherzyka żółciowego wymagającego pilnego leczenia chirurgicznego.


Charakterystyka

Ból w kolce żółciowej jest stały, stopniowo narastający do przedłużonego plateau i następnie powoli opadający. Często towarzyszą mu nudności wymioty. Gorączka i dreszcze nie występują. Umiejscowienie bólu jest niestałe, najczęściej pojawia się w nadbrzuszu (dołku podsercowym) lub pod prawym łukiem żebrowym i promieniuje do prawej łopatki.

Dolegliwości z reguły występują po błędzie dietetycznym: obfity posiłek, tłuszcz, kawa, czekolada, ostre przyprawy. Zachorować mogą już osoby młode, nawet poniżej piętnastego roku życia.

Podobnie jak w kamicy moczowej do postawienia rozpoznania wystarcza wywiad, badanie pacjenta i wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Znacznie częściej niż w poprzedniej chorobie kamicę pęcherzyka żółciowego rozpoznajemy przypadkowo przy wykonaniu USG z innych powodów.

 

Reklama
Reklama

 

Leczenie

Leczenie przebiega podobnie do leczenia kamicy moczowej. W pierwszym okresie podaje się silne leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Głównym sposobem leczenia jest operacyjne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniami. Operację w kamicy żółciowej wykonujemy w trybie planowanym, z odpowiednim przygotowaniem się i zaszczepieniem przeciwko żółtaczce. Nawet jeśli rozpoznanie zostało postawione przypadkowo, pacjent powinien poddać się operacji. Wynika to z możliwości ataku kolki żółciowej w przyszłości, kiedy od rozpoznania może upłynąć kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, gdyż operacja u osoby w podeszłym wieku naznaczona jest większym ryzykiem. Poza tym może się zdarzyć, że dojdzie do zapalenia pęcherzyka żółciowego, a wtedy operację wykonuje się w trybie pilnym po stwierdzeniu rozpoznania, bez możliwości przygotowania się do niej.

Oczekując na zabieg lub odwlekając go, możemy po części zapobiegać atakom poprzez stosowanie odpowiedniej diety, unikając w ten sposób nadmiernej produkcji żółci oraz gwałtownych skurczów pęcherzyka żółciowego. Kolka występuje po spożyciu potraw tłustych, ostrych, obfitych, po kawie, czekoladzie. Pacjenci często znają pokarmy, które ją wywołują i potrafią dobrze funkcjonować, unikając ataków.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA