Na podstawie kształtu oraz koloru języka możliwe jest określenie stanu zdrowia pacjenta. Nalot może być na przykład biały, brązowy, żółty, szary lub fioletowy. Niekiedy dzięki temu udaje się szybko rozpoznać ukryte schorzenia, między innymi choroby pęcherza żółciowego, dur brzuszny, kiłę, a także infekcje bakteryjne lub problemy trawienne.

 

W medycynie chińskiej od dawna ocenia się stan zdrowia pacjenta na podstawie języka (jego kształtu, wielkości i zabarwienia). Jeśli jest obłożony, czyli ma nalot o kolorze szarym, białym, żółtym lub brązowym, może to – choć nie musi – świadczyć o chorobie całego organizmu. Często dziwna barwa może być skutkiem nadużywania kawy i herbaty lub palenia papierosów. Jeżeli natomiast zmianie koloru języka towarzyszy pieczenie, świąd oraz ból, to powinniśmy udać się z wizytą do lekarza, gdyż mogą być to pierwsze objawy jakiejś choroby.

Reklama

 

CO OZNACZA NIENATURALNY NALOT NA JĘZYKU?

Biały nalot na języku może świadczyć na przykład o grzybicy, zwłaszcza w okresie po przebytej antybiotykoterapii lub podczas przyjmowania niektórych leków, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej. Biały język może również wskazywać na takie poważne choroby, jak dur brzuszny, płonica, leukoplakia, kiła lub anemia.

Brązowy nalot często świadczy o chorobach układu pokarmowego (chorobie wrzodowej lub nieżycie żołądka), a także o problemach w układzie oddechowym (zwłaszcza u palaczy). Najczęściej jednak pojawia się u osób nadużywających kawy i herbaty.

Żółty nalot często oznacza infekcję bakteryjną. Osoby cierpiące na refluks, choroby dróg żółciowych lub wątroby również mogą zaobserwować u siebie takie zabarwienie. Nadużywanie niektórych przypraw (między innymi kurkumy), picie herbaty i kawy oraz palenie papierosów także wpływa na powstawanie żółtego nalotu na języku.

Szary nalot występuje u osób z niedoborem żelaza, wirusem opryszczki lub anemią. Kiła oraz dur brzuszny również często objawiają się w postaci zabarwienia języka na kolor szaro-biały lub biały.

Fioletowy nalot może oznaczać niedobór witamin z grupy B w organizmie. Purpurowy lub fioletowy język świadczy niekiedy o wysokim stężeniu cholesterolu lub o chorobach oskrzeli. Należy jednak pamiętać, że niektóre napoje (na przykład sok z czarnej porzeczki) lub tabletki do ssania również mogą zabarwić język na ten właśnie kolor.