UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Kontrowersyjne bezstresowe wychowanie

Kontrowersyjne bezstresowe wychowanieIdea bezstresowego wychowania stała się najbardziej popularna w Szwecji w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Jej głównym założeniem był zakaz karania dziecka oraz brak ustalonych zasad postępowania. Niestety, ta metoda wychowawcza nie przyniosła zamierzonych skutków. Dlaczego tak się stało?

 

Termin „bezstresowe wychowanie” odnosi się do wielu różnych teorii i systemów pedagogicznych. Propagatorem tej koncepcji był autor podręcznika o wychowaniu dzieci Benjamin Spock. W Polsce pojęcie to rozumiano jako formę wychowania bez ograniczeń oraz w tolerancji wobec wszelkich zachowań. W naszym kraju pierwsze szkoły opierające się na takim modelu wychowawczym pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku.

Reklama
Reklama

 

Doświadczenie państw skandynawskich

Gdy moda na bezstresowe wychowanie dotarła do Polski, byliśmy już na szczęście bogatsi o doświadczenia państw skandynawskich. Mieliśmy więc możliwość obserwacji procesów zachodzących w tych krajach i wyciągnięcia wniosków. Według specjalistów wychowanie bez określonych zasad oraz brak postawionych granic pomiędzy tym, co wolno, a czego nie wolno, spowodował wzrost liczby młodych osób o skłonnościach egoistycznych oraz niezaradnych życiowo. Dlaczego tak się stało? Drogą do dobrego wychowania dzieci i młodzieży oraz do prawidłowego ich rozwoju jest dyscyplina, a co za tym idzie – ustalenie zasad, nakazów oraz zakazów. Nigdy jednak nie powinny być one oparte na karach cielesnych. Wychowanie zawsze musi bazować na pełnym poszanowaniu godności człowieka.

 

Jakimi zasadami powinni kierować się rodzice

Jeżeli więc bezstresowe wychowanie nie jest najlepszą metodą wychowawczą, to czym powinni się kierować młodzi rodzice? Przede wszystkim szacunkiem do drugiego człowieka. Karą cielesną lub krzykiem nigdy nie uda nam się osiągnąć zamierzonego celu. Tym sposobem można jedynie wzbudzić w dziecku strach i sprawić, że w przyszłości już nam nie zaufa. Aby więc właściwie wychować młodego człowieka, należy stawiać mu granice oraz wyjaśniać zasady postępowania w relacjach międzyludzkich już od najmłodszych lat. Rolą rodzica jest kontrolowanie tych zasad, tłumaczenie błędów oraz wyciąganie konsekwencji. Wszystko to należy czynić spokojnym i opanowanych głosem oraz zrozumiałym dla dziecka językiem. Trzeba też pamiętać, że od momentu przyjścia na świat bacznie obserwuje ono zachowania bliskich i z nich czerpie wzorce do naśladowania. Zanim więc przygotujemy spis zasad dla najmłodszych, powinniśmy pamiętać, iż sami również powinniśmy ich przestrzegać. Nie wstydźmy się także przyznawać do błędów. Dzięki temu dziecko nie będzie w nas widziało jedynie niedościgłego ideału, ale człowieka, któremu również czasami coś się nie udaje oraz który potrafi ujawnić swe słabości i za nie przeprosić.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA